Huawei: Jesteśmy w stanie zadbać o bezpieczeństwo we współpracy z władzami

4 kwietnia 2019, 07:30 Bezpieczeństwo

Huawei przekonuje, że jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo sieci telekomunikacyjnej we współpracy z władzami państwowymi. Chińska firma telekomunikacyjna przekazała BiznesAlert.pl oświadczenie w nawiązaniu do materiału „Huawei nadal nie odpowiedział na obawy Wielkiej Brytanii” z dnia 29 marca bieżącego roku.

fot. Pixabay

– W raporcie na 2019 roku opublikowanym przez Huawei Cyber Security Evaluation Centre Oversight Board, ponownie uznano skuteczność działań jednostki HCSEC. Jak wskazano w dokumencie: „Nadzór przewidziany w strategii kontroli nad obecnością Huawei w Wielkiej Brytanii jest prawdopodobnie najbardziej rygorystyczny na świecie. Raport ten nie sugeruje zatem, że brytyjskie sieci telekomunikacyjne są obecnie bardziej podatne na zagrożenia niż w roku ubiegłym” – przekonuje Huawei.

– Raport HCSEC Oversight Board 2019 uwzględnia pewne obawy dotyczące inżynierii oprogramowania Huawei. Rozumiemy te obawy i traktujemy je bardzo poważnie. Problemy zidentyfikowane w raporcie stanowią istotny wkład w proces transformacji naszych działań w obszarze inżynierii oprogramowania. W listopadzie ubiegłego roku Zarząd Huawei podjął uchwałę o wdrożeniu programu transformacji obejmującego całą firmę, którego celem jest udoskonalenie naszych możliwości w zakresie inżynierii oprogramowania. Początkowy budżet programu to 2 mld dolarów – czytamy w oświadczeniu przekazanym redakcji.

– Opracowaliśmy szczegółowy plan programu i będziemy kontynuować współpracę z brytyjskimi operatorami i NCSC (National Cyber Security Centre) podczas jego wdrażania, aby sprostać nowym wymaganiom pojawiającym się wraz z rozwojem środowisk chmurowych, procesów cyfryzacji i rozwiązań definiowanych programowo. Aby zapewnić nieprzerwane bezpieczeństwo globalnych sieci telekomunikacyjnych, przedstawiciele branży, organy regulacyjne i władze państwowe muszą wspólnie pracować nad powszechnymi standardami zapewniania i oceny bezpieczeństwa cybernetycznego – podsumowuje spółka.

RAPORT: Afera Huawei