AlertEnergetykaWęgiel. energetyka węglowa

IGSPW: Pod koniec roku Polsce zabraknie kilku milionów ton węgla

– Jeśli nasze przewidywania się potwierdzą i Polska zaimportuje 11 mln ton węgla do końca roku a krajowe wydobycie się nie zmieni, tej zimy będziemy się mierzyć z niedoborami. Zabraknie około 4-5 milionów ton surowca – powiedział Łukasz Horbacz, prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Suwerenności Energetycznej.

– Embargo na węgiel rosyjski, które wejdzie w życie 10 sierpnia, zostało wprowadzone w dość racjonalny sposób. Europa dała sobie czas na odejście od surowca z Rosji. W Polsce nie wyglądało to tak racjonalnie. Embargo weszło w życie zbyt szybko i nie daliśmy sobie czasu na przygotowanie się do odcięcia od dostaw węgla – powiedział Łukasz Horbacz, prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Suwerenności Energetycznej.

– Jeśli nasze przewidywania się potwierdzą i Polska zaimportuje 11 mln ton węgla do końca roku a krajowe wydobycie się nie zmieni, tej zimy będziemy się mierzyć z niedoborami. Zabraknie około 4-5 milionów ton surowca – zaznaczył Łukasz Horbacz.

– Na przestrzeni czerwca i lipca 2022 roku padały obietnice ze strony rządu. Przedstawił on pomysły ambitne i atrakcyjne z perspektywy społeczeństwa. […] Dodatek węglowy, czyli 3000 zł na gospodarstwo domowe, rodzi pewne problemy. Spółdzielnie i firmy, które również cierpią przez podwyżki cen, zostały pominięte. Słyszymy, że rząd pracuje nad tym, aby to zmienić – powiedział.

Prezes IGSPW zaznaczył, że dialog z branżą węglową mógłby być skuteczniejszy. – Tego dialogu zabrakło najbardziej w momencie pojawienia się problemu wojny na Ukrainie i wprowadzania sankcji. Jesteśmy otwarci, staramy się stosować konstruktywną krytykę i nie zamykamy się na współpracę z rządem – dodał.

– Polska potrzebuje dialogu, aby wspólnie szukać rozwiązań w obliczu nadchodzących niedoborów węgla. Jeżeli chcemy dostarczyć surowiec do obywateli, potrzebujemy silnych firm, które to zrobią – podkreślił poseł Janusz Kowalski.

Jędrzej Stachura

Koalicja Obywatelska uważa, że rynek pomoże obniżyć ceny energii. Apeluje o dialog


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X