AlertEnergetykaEnergia elektrycznaGaz.MotoryzacjaOZEWęgiel. energetyka węglowa

Ile będą kosztowały emisje CO2?

Grafika: Tauron.

Grafika: Tauron.

Obciążenie cen towarów i usług kosztami emisji CO2 może znacznie wpłynąć na dekarbonizację. Wraz z początkiem 2022 roku zostanie zaproponowany pułap cenowy za emisję CO2 do 2030 roku. Ma on wynosić 100 dolarów.

Koszt emisji CO2 w 2022 roku

Od początku 2021 roku możemy zauważyć znaczny wzrost cen uprawnień do emisji CO2. W grudniu ceny uprawnień wzrosły nawet do 90 euro za tonę. Kwota ta przekroczyła prawie trzykrotnie ceny z początku roku. Jednym z czynników, który wpłyną na tak wysokie ceny uprawnień jest między innymi zwiększenie produkcji energii z węgla, którego ceny w ostatnim czasie również rosły.

W ostatnich tygodniach kryzys energetyczny wpłyną również na wartość akcji czołowego koncernu związanego z sektorem odnawialnych źródeł energii – Orsted. Notowanie firmy spadły o ponad 30 procent, zaś w tym samym czasie akcje koncernów związanych z sektorem ropy i gazu wzrosły.

Coraz częściej mówi się, że kryzysu klimatycznego nie da się powstrzymać bez wyższych cen emisji CO2. Jednak w obliczu niepewnych i chaotycznych strategii energetycznych ustalanie cen emisji na krótkie okresy jest nieuzasadnione. Banki centralne zaznaczają, iż przyjęta cena zakładająca 100 euro za tonę jest niedoszacowana.

Według instytucji finansowych w ciągu dekady cena powinna wzrosnąć do około 160 euro za tonę w ciągu dekady. Zdaniem analityków taka kwota jest w stanie zmotywować do jak najszybszego osiągnięcia celu zeroemisyjności do 2050 roku.

Financial Times /Aleksander Tretyn 

Onichimowski: Opuszczenie systemu ETS przez Polskę byłoby równoznaczne z wyjściem z Unii Europejskiej


Powiązane artykuły

Fabryka engie services, zdjęcie ilustracyjne, foto: goodonepr.prowly.com

Dekarbonizacja: przemysł obniża emisje i koszty

Rosnące zapotrzebowanie na energię w przemyśle i wysokie ceny uprawnień do emisji CO₂ stawiają przed polskimi firmami pilne wyzwania dekarbonizacji....
OZE, foto: orlen

Orlen pozyskał 2,5 mld zł na zieloną transformację

Grupa Orlen zakończyła sukcesem emisję zielonych euroobligacji o wartości 600 mln euro (ponad 2,5 mld zł). Spółka przeznaczy środki na...
Stacja ładowania Ekoen na MOP. Fot. Ekoen

Polska firma zwycięzcą mega przetargu na szybkie ładowarki przy sieci dróg TEN-T

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na dzierżawę terenów pod ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych dużej mocy w...

Udostępnij:

Facebook X X X