Niemcy mówią, że zasilanie Elektrowni Turów ich węglem jest „bez sensu”. Podają też datę zamknięcia swych odkrywek i elektrowni

25 maja 2021, 17:00 Alert

Jeden z największych producentów węgla brunatnego w Niemczech, koncern LEAG, uważa, że wożenie węgla brunatnego na dłuższe odległości nie ma sensu. Same niemieckie odkrywki w Łużycach przy granicy z Polską mają zostać zamknięte pod koniec lat 30.

Odkrywka węgla brunatnego w Niemczech Tagebau Nochten. Fot. LEAG
Odkrywka węgla brunatnego w Niemczech Tagebau Nochten. Fot. LEAG

Import węgla brunatnego do Polski z Niemiec?

W dyskusji dotyczącej środków zaradczych wskazanych przez Trybunał Sprawiedliwości UE w sporze Polski z Czechami pojawiały się argumenty, że po wstrzymaniu pracy kopalni w Turowie, elektrownia mogłaby pracować na importowanym węglu brunatnym z sąsiednich Niemiec lub Czech.

Kompleksy energetyczne wykorzystujące węgiel brunatny posiadają bardzo lokalną specyfikę – bloki energetyczne projektowane są pod konkretne parametry węgla znajdującego się w pobliskim złożu, takie jak: wartość opałowa, zawartość wody, siarki, popiołu i inne składniki. PGE podkreśla, że technicznie import węgla ze złoża o podobnych parametrach węgla jak turoszowskie oraz jego zużycie w blokach Elektrowni Turów jest możliwy, o ile jednak jego parametry będą zbliżone do parametrów lokalnych. Transport koleją wymagałby konieczność budowy dwóch nitek linii kolejowych oraz terminala rozładunku węgla na terenach pobliskich elektrowni.

Sawicki: Czy Polsce grozi import węgla do Turowa? Porozumienie z Czechami może rozwiać wątpliwości

Czy teoretycznie byłby możliwy import węgla brunatnego z Niemiec do Turowa w sytuacji wstrzymania pracy kopalni? Odległość między niemieckimi odkrywkami a Turowem wynosi ok. 250 km. Właściciel czterech odkrywek, koncern LEAG podkreśla, że jest to niemożliwe i pozbawione sensu. – Transport węgla brunatnego na większe odległości nie ma większego sensu z ekonomicznego punktu widzenia, ponieważ zawartość wody w węglu brunatnym wynosi około 50 procent – podkreśla spółka. Nikt także nie złożył zapytania o możliwość importu tego surowca.

Kalendarz zamykania elektrowni i odkrywek

Przy okazji zapytaliśmy niemiecką spółka o kalendarz zamykania odkrywek i elektrowni węgla brunatnego należących do LEAG:

  • odkrywka Jänschwalde: 2023 roku
  • odkrywka Welzow: Na początku lat 30
  • odkrywka Nochten: 2038 roku
  • odkrywka Reichwalde: 2038 roku
  • elektrownia Jänschwalde: ostatnia jednostka wyłączona w 2028 roku
  • elektrownia Schwarze Pumpe: 2038 roku
  • elektrownia Boxberg: ostatnie jednostki wyłączone w 2038 roku

Harmonogram ten jednak może ulec zmianie po jesiennych wyborach i możliwe jest jego przyspieszenie. W debacie publicznej pojawia się rok 2030. 

Bartłomiej Sawicki

Perzyński: Zagubiona elektrownia w Niemczech