Indie wesprą rosyjski sektor wydobywczy?

28 maja 2015, 08:48 Alert

(NIA Tomsk/Russia Insider/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

W wypowiedzi dla agencji NIA Tomsk ambasador Indii w Rosji Pundi Srinivasan Raghavan powiedział, że hinduskie spółki publiczne oraz prywatne rozważają możliwość zainwestowania w różnych miejscach wydobywania ropy naftowej oraz gazu ziemnego znajdujących się w regionie Tomska na Syberii.

– Dzisiaj rozważamy wszelkie możliwości współpracy. Obejmują one inwestycje w zakłady produkcyjne, współpracę w dziedzinie skroplonego gazu ziemnego (LNG), średnich oraz dużych projektów – powiedział Raghavan.

– ONGC (Oil & Natural Gas Cooperation), która kupiła spółkę Imperial Energy, obecnie prowadzi rozmowy z Gazpromem oraz Rosnieftem w sprawie rozwoju współpracy. Inna z naszych spółek, Oil India Limited (OIL), która również zainwestowała w regionie Tomska i jest także zainteresowana rozszerzeniem inwestycji. Oczywiście jeśli nadal istnieją pewne szanse w regionie Tomska to nasze spółki chętnie z nich skorzystają zwłaszcza, że są już tam obecne – stwierdził dyplomata.

Zdaniem Raghavana rząd jego kraju w pełni popiera wysiłki tamtejszych spółek mające na celu pozyskanie zasobów w sektorze naftowo-gazowym ponieważ Delhi poszukuje rozwoju swojego bezpieczeństwa energetycznego.

Indie są czwartym co do wielkości największym na świecie konsumentem energii, którego import pokrywa 80 procent zapotrzebowania na ropę naftową oraz 18 procent na gaz ziemny.

Rosja liczy na współpracę z Indiami, Chinami, Wietnamem i innymi państwami posiadającymi kapitał, ponieważ została odcięta od średnio- i długoterminowych pożyczek z banków zachodnich w ramach sankcji wobec jej sektora naftowego oraz bankowego wprowadzonych przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone.