Indonezja łagodzi zakaz eksportu węgla

26 stycznia 2022, 17:30 Alert
National Flag of Indonesia Against Defocused City Buildings
Flaga Indonezji

32 producentów węgla w Indonezji uzyskało zezwolenie na eksport węgla, o czym poinformowało indonezyjskie ministerstwo energetyki. Producenci zgodzili się na pełne spełnienie norm rezerz za ostatni rok i zapłacą karę za nieprzestrzeganie rozporządzenia.

Indonezja zezwala na eksport węgla

Zgodnie z indonezyjskim prawem, indonezyjscy dostawcy muszą wysyłać co najmniej 25 procent swojego węgla na rynek krajowy. Pozwolenie udzielone tym producentom jest wynikiem trwającej w ciągu ostatniego roku oceny przestrzegania tych zasad przez indonezyjskie przedsiębiorstwa węglowe.

Decyzja ta jest następstwem ustaleń z zeszłego tygodnia, by zezwolić 139 producentom węgla, którzy w pełni spełniali powyższe wymagania w zeszłym roku, na eksport węgla. Decyzja może w najbliższych tygodniach zwiększyć dostawy na międzynarodowym rynku węgla.

Zakaz eksportu pozostanie w mocy dla tych firm, które nie otrzymały takiego zezwolenia od ministerstwa. Resort nie podał szacunków dotyczących całkowitej ilości węgla, która trafiłaby na eksport po częściowym zniesieniu zakazu. Decyzja została podjęta po wzroście dostaw i zapasów węgla. Zakaz eksportu na styczeń został wprowadzony z powodu dotkliwych niedoborów węgla w dla państwowych elektrowni, co podsycało obawy przed powszechnymi przerwami w dostawie prądu, które mogą sparaliżować działalność gospodarczą.

Indonezja jest jednym z największych producentów i konsumentów węgla na świecie, jest też jednym z największych emitentów gazów cieplarnianych.

Argus/Michał Perzyński

Indonezja zakazuje eksportu węgla do Chin, uderzając w ceny na rynku globalnym