PGE wprowadza nowości, aby usprawnić sieci energetyczne

8 kwietnia 2024, 15:45 Alert

PGE Dystrybucja wdraża nowe rozwiązania usprawniające rozwój inteligentnych sieci energetycznych. Pilotażowe instalacje zostały wprowadzone w czterech oddziałach: lubelskim, białostocki, zamojskim i rzeszowskim.

Źródło: PGE

Polska Grupa Energetyczna Dystrybucja wdraża nowe rozwiązania w zakresie rozwoju inteligentnej sieci energetycznej. Mają one na celu m.in. zwiększyć wykorzystanie mocy pochodzącej z odnawialnych źródeł energii, rozwój sieci energetycznej z wykorzystaniem rozproszonych źródeł energii czy zwiększyć efektywność pozyskiwania i przetwarzania danych pomiarowych.

Biuro Innowacji Departamentu Strategii PGE Dystrybucja od 2023 roku realizuje pilotaż projektu „Inteligentny System Optymalizacji Obciążenia Linii WN – Heimdall Power”. Jego instalacja została przeprowadzona na terenie czterech oddziałów spółki: lubelskiego, białostockiego, zamojskiego i rzeszowskiego. Obejmuje system czujników, który został zainstalowany na wybranych odcinkach linii wysokiego napięcia i system analizujący obciążalność linii.

Wraz z rozwojem OSD i coraz większym udziałem OZE w globalnej mieszance energetycznej, dynamiczna obciążalność linii staje się jednym z kluczowych czynników umożliwiających efektywne i stabilne funkcjonowanie sieci elektroenergetycznej. Wdrażanie zaawansowanych technologii i strategii w tym obszarze będzie miało kluczowe znaczenie dla osiągnięcia celów związanych ze zrównoważoną i inteligentną energetyką – powiedziała Kamila Radomska-Piękta, pełniąca obowiązki wiceprezesa PGE Dystrybucja.

PGE zauważa, że dynamiczna obciążalność linii jest kluczowym zagadnieniem w kwestii rozwoju inteligentnych sieci elektroenergetycznych (Smart Grids). Składa się na nią zdolność systemy do obciążenia linii powyżej ich wartości statycznych i 72 godzinna predykcja uwzględniająca rzeczywiste warunki pogodowe i to jak wpływają na linie wysokiego napięcia.

– Program bazuje na najnowszych rozwiązaniach Dynamicznej Obciążalności Linii zarówno w zakresie czujników montowanych na liniach, jak i w zakresie oprogramowania do przetwarzania danych pomiarowych. Celem projektu jest zwiększenie dopuszczalnej obciążalności prądowej istniejących linii wysokiego napięcia poprzez zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, zapewniających możliwość wykorzystania elastyczności systemu energetycznego. Implementowany system bazuje na algorytmach sztucznej inteligencji wspomagających m.in. predykcję obciążenia oraz parametry mechaniczne i elektryczne oraz atmosferyczne w głębi sieci. Oparty jest na czujnikach nowej generacji, których montaż jest możliwy w technologii pod napięciem – pisze spółka w komunikacie.

Oprócz wspomnianego projektu, PGE w 2023 roku rozpoczęła szereg innych inicjatyw: „Zastosowanie sztucznej inteligencji opartej na sieciach neuronowych do identyfikacji i eliminacji zagrożeń w sieciach o dużym nasyceniu generacji ze źródeł OZE” czy „Inteligentny układ stabilizacji pracy zasilania tymczasowego w sieci o zagęszczonym występowaniu prosumentów”. Pierwszy z nich polega na stworzeniu autonomicznego systemu sterowania siecią i zwiększenia możliwości przyłączeń nowych instalacji wytwórczych OZE. Skupia się również na zwiększeniu możliwości eksportu energii ze źródeł OZE do sieci dystrybucyjnych. Drugi ma za zadanie poprawić jakość i niezawodność dostarczania energii elektrycznej.

Polska Grupa Energetyczna / Marcin Karwowski

Karwowski: Czy ekspansja ukraińskiego DTEK-u w Polsce jest bezpieczna?