Tauron chce przewidywać awarie i zabezpieczyć ciągłość produkcji energii elektrycznej

5 lutego 2021, 18:00 Alert
tauron
Logo Taurona. Fot. BiznesAlert.pl

Tauron prowadzi w elektrowni Łagisza projekt badawczo-rozwojowy OPTI AI UNIT. Opracowywany system posłuży do przewidywania wystąpienia awarii, ale też zarekomenduje rozwiązania, które zagwarantują utrzymanie ciągłości wytwarzania energii – informuje spółka.

Ciągłość produkcji

– Tworzony model pozwoli na dynamiczne zarządzanie procesem produkcji energii elektrycznej, co bezpośrednio pozytywnie przełoży się na dyspozycyjność i niezawodność – mówi Jerzy Topolski, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia. – System opracowywany jest dla bloku 460 MW w Elektrowni Łagisza, lecz projekt zakłada możliwość zastosowania systemu w innych jednostkach, jak również w innych gałęziach przemysłu – dodaje wiceprezes Taurona.

Tauron podał, że projektowany właśnie system OPTI AI UNIT będzie wsparciem zwiększającym odporność infrastruktury nie tylko na awarie i przestoje (wynikające z normalnego zużywania się części urządzeń), ale też na wyjątkowe i nieprzewidywalne zdarzenia. Zadaniem systemu będzie przewidywanie awarii i rekomendowanie działań, które zapobiegną jej wystąpieniu, co przyniesie korzyści nie tylko w wymiarze ekonomicznym, ale też ekologicznym.

Spółka podkreśla, że nowy system stanowić będzie połączenie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Swoje działanie oprze na historycznych danych pomiarowych, wiedzy eksperckiej i modelach cyfrowych o różnym poziomie złożoności. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych modeli predykcyjnych możliwe będzie stworzenie algorytmów, które umożliwią kontrolę stanu urządzeń, co z kolei pozwoli na efektywne i dynamiczne planowanie przeglądów technicznych oraz postojów remontowych infrastruktury krytycznej.

Nowy system przyniesie efekty nie tylko lokalne, ale wpłynie na bezpieczeństwo dostaw energii w całym kraju. Oprócz nowych funkcjonalności użytkowych, dzięki obniżeniu wskaźnika awaryjności jednego z najsprawniejszych węglowych bloków energetycznych w kraju, OPTI AI UNIT pozwoli też zmniejszyć emisje CO2 – czytamy w komunikacie.

Tauron/Jędrzej Stachura

Tauron radzi jak zwiększyć efektywność energetyczną w firmie