Pierwsze umowy na unijne dofinansowanie modernizacji sieci energetycznych zostały podpisane

15 maja 2024, 12:30 Alert

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska podpisano pierwsze umowy na unijne dofinansowanie modernizacji dystrybucyjnych sieci energetycznych. Minister Paulina Hennig-Kloska ogłosiła na konferencji prasowej, że pierwsze kontrakty na modernizację polskich sieci elektroenergetycznych zostały zawarte, opiewając na kwotę około 220 mln zł. To zaledwie początek znaczących inwestycji, mających na celu zwiększenie elastyczności polskich sieci w nadchodzących latach.

Sieci elektroenergetyczne. Źródło: freepik
Sieci elektroenergetyczne. Źródło: freepik

– Przystępujemy do wyczekiwanego procesu modernizacji sieci elektroenergetycznych, zwiększania ich elastyczności oraz stosowania inteligentnych rozwiązań, które sprawią, że koszt bilansowania sieci się obniży – podkreśliła minister Hennig-Kloska.

– I żeby ten węzeł gordyjski rozwiązać musimy zrobić szereg inwestycji. Dzisiejsze umowy to początek wielkiej modernizacji sieci elektroenergtycznych, którą w najbliższych latach będziemy realizować – dodała.

Minister zaznaczyła również problemy z przyłączaniem do sieci źródeł energii odnawialnej (OZE), w tym instalacji fotowoltaicznych, spowodowane nagromadzeniem problemów w polskich sieciach ze względu na wzrost liczby instalacji.

– Aby rozwiązać ten węzeł gordyjski, musimy dokonać szeregu inwestycji. Dzisiejsze umowy to początek wielkiej modernizacji sieci elektroenergetycznych, którą będziemy realizować w najbliższych latach – dodała minister.

Polska ma do dyspozycji około 15 mld zł z samych dotacji europejskich oraz 70 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy na ten cel w nadchodzących latach. PGE Dystrybucja i Energa Operator podpisały w Ministerstwie Klimatu i Środowiska umowy na rozbudowę i modernizację infrastruktury elektroenergetycznej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Umowy obejmują trzy projekty rozwoju inteligentnych sieci elektroenergetycznych, mających na celu zwiększenie potencjału dla przyłączenia źródeł energii odnawialnej. Całkowity koszt tych projektów to ponad 220 mln zł, a dofinansowanie z programu wynosi ponad 145 mln zł.

Podpisanie pierwszych umów na modernizację polskich sieci energetycznych jest krokiem w dobrą stronę, zwłaszcza w kontekście potrzeby dostosowania infrastruktury do rosnącej liczby instalacji OZE. Dofinansowanie z unijnych środków oraz Krajowego Planu Odbudowy zapewni wsparcie finansowe na realizację ambitnych projektów modernizacyjnych. Te inwestycje będą kluczowe dla zwiększenia elastyczności i efektywności sieci oraz dla rozwiązania problemów z przyłączaniem nowych źródeł energii odnawialnej.

Mateusz Gibała

Od 14 lipca rusza dofinansowanie dla pomp ciepła z listy ZUM