Co zwalczy smog na wsi? „Nie ma innowacji bez edukacji” (RELACJA)

12 października 2018, 14:00 Środowisko

To, że smog jest palącym problemem dużych miast w Polsce wiedzą wszyscy, ale rzadziej wspomina się o zanieczyszczeniach powietrza na wsi. Było to tematem panelu „Wykorzystanie dobrych praktyk i innowacyjnych rozwiązań w walce ze smogiem” podczas III Międzynarodowej Konferencji Energetyka, Środowisko, Rolnictwo. Organizatorem wydarzenia jest Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, a BiznesAlert.pl jest patronem medialnym.

Polska może być dumna ze swoich rozwiązań

Panel moderował redaktor naczelny BiznesAlert.pl Wojciech Jakóbik. Spojrzenie na problem ze strony naukowej na ten problem zaprezentował prof. Jacek Dach z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu – Przede wszystkim powinniśmy korzystać bioodpady z przemysłu rolno-spożywczej, dostarczyłoby to nam wiele mocy. Polskie technologie biomasowe są bezkonkurencyjne. Nasi inwestorzy, żeby uniknąć bankructwa, musieli stosować najtańsze produkty. Polskie osiągnięcia napawają dumą, mamy czym się chwalić. W Polsce z kolei brakuje stabilności dla funkcjonowania OZE. Prawo zmienia się szybko, dopiero teraz pojawiło się coś, co może przypominać stabilność warunków niemieckich. W Polsce mamy w tej chwili 15-letnie okresy wsparcia w aukcjach. W tej chwili, gdy najstarsze biogazownie zbliżają się do końca okresu wsparcia, już pojawiają się pomysły na to co zrobić, by nie wypadły one z rynku – mówił naukowiec.

Świat zmierza w stronę OZE

Henryk Majchrzak, prezes Polskiej Grupy Biogazowej powiedział, że do teraz mieliśmy energetykę scentralizowaną, a przyszłość jest w energetyce zdecentralizowanej: – Żeby obniżyć ceny, budowane były wielkie bloki, ale ten etap mija. Innym megatrendem jest odejście od energetyki nieodnawialnych. Węgiel się kończy nie tylko w Polsce, powinno się go używać tam, gdzie nie można używać innych surowców. Jakość powietrza też jest naszą zmorą. Świat podąża w stronę energetyki odnawialnej. Magazynowanie energii stało się faktem, jest ono komercyjnie dostępne – mówił prezes PGB S.A.

Najważniejsza jest edukacja

Michał Wiśniewski z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa od początku zaznaczył, że nie ma innowacji bez edukacji – Mamy środki, by już w styczniu i w lutym we wszystkich województwach przeprowadzić szkolenia dla rolników o odnawialnych źródłach. Dotyczyć będą mechanizmów finansowych i o korzyściach, które z tego wypływają. Tworzymy centrum informacji i doradztwa OZE na terenach wiejskich, które będzie odpowiadać na pytania rolników. W środę uruchomiliśmy najtańszy model dla rolników indywidualnych – pożyczki dla rolników na rozwój i innowacje. W najbliższym czasie minister Ardanowski przedstawi projekt ustawy tworzącej fundusz innowacji i rozwoju. To kolejny punkt finansowy, przewidujący dotacje. Restrukturyzujemy podległe nam spółki, by przeznaczone środki działały na rzecz wspólnego dobra – mówił urzędnik.