AlertCyberprzestrzeńInfrastruktura

Intel może wydać w Magdeburgu 10 miliardów euro więcej niż zakładał

technologiczny gigant ma w planach grupowe zwolnienia pracowników z Centrum w Gdańsku

Technologiczny gigant ma w planach grupowe zwolnienia pracowników z Centrum w Gdańskuą /  Źródło: flickr

Pierwotnie amerykański koncern Intel szacował koszty inwestycji w nowe fabryki chipów w Magdeburgu na 17 miliardów euro. Teraz mówi już o kwocie 27 miliardów euro.

Niemiecka gazeta Handelsblatt uważa, że podwyższając poprzeczkę i co za tym idzie także znaczenie tej inwestycji dla regionu Magdeburg, amerykański koncern chce wywrzeć dodatkową presję na niemiecki rząd. – Producent chipów od miesięcy negocjuje z Federalnym Ministerstwem Gospodarki dofinansowanie na potrzeby fabryki w Magdeburgu. Do tej pory obiecano 6,8 miliarda euro, tymczasem Intel domaga się około dziesięciu miliardów euro – podaje Handelsblatt.

Zdaniem Handelsblatt, dopłaty do inwestycji Intela są kolejną kością niezgody w niemieckim rządzie. O ile kanclerz Olaf Scholz i ministerstwo gospodarki są za wypłatą kwoty 10 miliardów euro, to ministerstwo finansów, kierowane przez partię FDP, nie wyraża na to zgody.

Kolejną ważną kwestią dla Intela są ceny i dostęp do taniej energii oraz wody. Tutaj strona niemiecka również idzie na daleko idące ustępstwa.

– Obecnie prowadzone są rozmowy z dostawcami energii. Dzięki tańszemu zakupowi energii elektrycznej lokalizacja w Magdeburgu mogłaby stać się bardziej atrakcyjna dla Intela – podaje Handelsblatt.

Intel zamierzał już w bieżącym roku ruszyć z budową dwóch fabryk w Magdeburgu, jednak odroczył na razie ten krok. Koncern nie jest w najlepszej sytuacji finansowej, gdyż po fazie maksymalnego popytu na chipy w czasie pandemii koronawirusa, zapotrzebowanie na te produkty spadło i Intel musi się zmierzyć ze stratą 2,8 miliardów dolarów w pierwszym kwartale 2023 roku.

Handelsblatt / Aleksandra Fedorska

Fedorska/Stachura: Problemy Intela, czyli jak kryzys energetyczny bije w suwerenność technologiczną Zachodu


Powiązane artykuły

Gazprom. Źródło: Flickr

Plan Putina na ratowanie gospodarki: zabrać innym, dać Gazpromowi

Rosyjski koncern, obłożony zachodnimi sankcjami, doświadcza strat finansowych. W 2023 roku poniósł pierwszą roczną stratę od 20 lat, zdaniem ekspertów...

Rośnie ryzyko ataków na statki na szlakach Bliskiego Wschodu

Po amerykańskim ataku na irańskie instalacje nuklearne wzrosło ryzyko dla żeglugi w rejonie Półwyspu Arabskiego, co spotęgowało obawy o bezpieczeństwo...

Unia, inspirowana przez Włochy, pomoże rozwinąć afrykańską energetykę

Pogarszająca się sytuacja geopolityczna stawia przed ubogą w surowce Europą problem znalezienia nowych źródeł zaopatrzenia. Włochy od ponad pół wieku...

Udostępnij:

Facebook X X X