Inwestycje oraz technologie pozwolą Iranowi być poważnym graczem rynku energetycznego

22 lipca 2015, 11:00 Alert

(Trend/BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński/Patrycja Rapacka/Wojciech Jakóbik)

W wypowiedzi dla agencji Trend profesor ekonomii na Northeastern University w Stanach Zjednoczonych Kamran Dadkhan stwierdził, że aby stać się dużym graczem na międzynarodowym rynku energetycznym Iran potrzebuje inwestycji oraz nowoczesnych technologii.

Zwrócił uwagę, że Iran znajduje się na drugim miejscu, a według niektórych źródeł na pierwszym miejscu, pod względem zasobów gazu ziemnego a w przypadku ropy naftowej na czwartym (po Wenezueli, Arabii Saudyjskiej oraz Kanadzie).

– Iran nie jest dużym graczem na światowym rynku energetycznym ze względu na brak w ciągu ostatnich 36 lat nowoczesnych technologii oraz inwestycji w tamtejsze złoża. Nawet obecne złoża nie mają odpowiedniego wsparcia. Po części jest to wynik złego zarządzania a także częściowo w rezultat nałożonych sankcji. Dlatego też jeśli ich zniesienie doprowadzi do przyciągnięcia do Iranu inwestycji oraz nowoczesnych technologii to stanie się on poważnym graczem na międzynarodowym rynku energetycznym – powiedział Dadkhan.

Ekspert zauważył, że do tego aby stać się poważnym eksporterem gazu do Europy Iran potrzebuje podłączenia do tamtejszego systemu rurociągowego a także inwestycji w płynny gaz aby móc go dostarczać drogą morską.

Według irańskiej spółki NIGC Teheran potrzebuje około 100 mld dolarów na modernizację sektora gazowego. Chce dzięki nim zwiększyć krajowe wydobycie dzienne do 1,2 mld m3 z 800 mln obecnie –

Zdaniem cytowanego przez BiznesAlert.pl eksperta Oxford Institute of Energy Studies Jonathana Sterna irański gaz ziemny trafi na światowy rynek dopiero po zwiększeniu produkcji krajowej, co będzie wymagało czasu. – Irańczycy mają duże zapotrzebowanie krajowe. Aby je zrealizować, wydobycie musi szybciej niż obecnie rosnąć – wskazuje. Według ośrodka Wood Mackenzie krajowa konsumpcja gazu ziemnego osiągnie poziom 190 mld m3 w 2025 roku. Obecnie jest to 150 mld m3 rocznie. Polska zużywa około 15 mld m3 na rok.

Jak informował 14 lipca BiznesAlert.pl Iran oraz państwa P5+1 osiągnęły porozumienie jądrowe we wtorek 14 lipca. Zakończenie negocjacji nuklearnych potwierdziła m.in. Federica Mogherini. Przedstawiciele Unii Europejskiej finał dwuletnich rozmów określają jako „znak nadziei dla całego świata”.

Zgodnie z porozumieniem, sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone, Unię Europejską oraz ONZ zostaną zniesione w zamian za złagodzenie działań na rozwojem programu nuklearnego przez Iran, który według Zachodu jest prostą drogą do stworzenia bomby atomowej.

Według danych BP udokumentowane zapasy gazu w Iranie wynoszą 34 bln m3 co stanowi 18,2 procent światowych rezerw paliwa.

W 2014 Iran wydobył 172,6 mld m3 co stanowiło 5 procent światowego wydobycia.

W przypadku ropy Iran posiada udokumentowanych 157,8 mld baryłek – 9,3 procent światowych rezerw.

W zeszłym roku wydobycie ropy (włącznie z kondensatem gazowym) jej krajowe wydobycie wyniosło 3,614 mln baryłek dziennie.