Iran liczy na zewnętrzne finansowanie rozwoju sektora naftowego

18 lipca 2016, 17:15 Alert

(Shana/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Przemawiając w trakcie spotkania departamentu ds. rozwoju oraz inżynierii w irańskiej spółce NIOC do operatorów złóż węglowodorów West Karoon, South Pars i Naft Khazar, wiceprezes irańskiego koncernu Ali Kardor stwierdził, że Iran zamierza zwiększyć poziom dziennego wydobycia ropy do 7 mln baryłek. Jego zdaniem korporacyjne finansowanie eksploatacji złóż ropy i gazu w Iranie nie jest ekonomicznie opłacalne.

Ali Kardor stwierdził, że dzięki międzynarodowym środkom finansowym możliwe jest uzyskanie kwoty potrzebnej do rozwoju irańskiego sektora naftowego. – Jako osoba, która wiele lat zajmuje się obszarem inwestycji oraz finansowania i zna sposoby międzynarodowego wsparcia, jestem przekonany, że korporacyjne finansowanie bez wątpienia nie pozwoli przyciągnąć takich środków, które potrzebuje irański sektor naftowy. W najlepszym przypadku może zapewnić do 20 mld dolarów – powiedział Kardor.

11 lipca irański wiceminister ropy Amir Hossein Zamani Nia ogłosił, że w ciągu kliku najbliższych dni Teheran przygotuje nowy model kontraktów naftowych. Już wcześniej Persowie informowali przedstawicieli największych na świecie spółek wydobywczych o zapisach nowych kontraktów na wydobycie węglowodorów z tamtejszych złóż. Model kontraktów naftowych typu IPC został specjalnie opracowany przez Teheran, aby zwiększyć atrakcyjność projektów i przyciągnąć zagranicznych inwestorów. Iran oferuje kontrahentom udział w poszczególnych etapach związanych z procesem poszukiwań, wydobycia surowców, czy też kompleksowym pakietem prac. Zagraniczne koncerny są zainteresowane powrotem do Iranu.

Irański sektor naftowo-gazowy jest niedoinwestowany. Miało to związek z wprowadzeniem wobec Teheranu międzynarodowych sankcji ze względu na podejrzenia o militaryzację jego programu jądrowego. Szanse dla Persów stanowiło podpisane 15 lipca 2015 roku porozumienie, w którym ustalono warunki zniesienia sankcji gospodarczych w zamian za gwarancję utrzymania cywilnego charakteru jego programu energetyki jądrowej. Porozumienie weszło w życie 16 stycznia. Wtedy też zniesiono wszelkie obostrzenia, z zakazem wykorzystania systemu bankowego SWIFT włącznie. To otworzyło dla Iranu możliwość sprzedaży ropy na zagraniczne rynki oraz pozyskania zewnętrznego finansowania w jego sektor wydobywczy. Dzięki inwestycjom Teheran będzie mógł zwiększyć wolumen wydobycia oraz odzyskać stracone w wyniku sankcji udziały na rynku naftowym.