AktualnościBezpieczeństwo

Iran modernizuje drony Shahed-136. Już posiadają AI i nowy system nawigacji

Screen 3d modelu Shahed-136 (ГЕРАНЬ-2) MS001, źródło: /war-sanctions.gur.gov.ua

Screen 3d modelu Shahed-136 (ГЕРАНЬ-2) MS001, źródło: /war-sanctions.gur.gov.ua

Wywiad Obronny Ukrainy ujawnił szczegóły dotyczące nowej wersji irańskiego drona kamikadze Shahed-136 (ros. Geran-2), zestrzelonego w czerwcu nad obwodem sumskim. Analiza ujawniona na portalu War & Sanctions wskazuje, że maszyna została zmodernizowana – m.in. wyposażona w moduł sztucznej inteligencji, kamerę na podczerwień i nowy system nawigacji. W tle wyraźna jest technologiczna współpraca między Teheranem a Moskwą.

Zmodernizowany Shahed-136 nowej serii MS zawiera minikomputer Nvidia Jetson Orin, specjalizujący się w przetwarzaniu obrazu i zadaniach opartych na AI. System może analizować obraz z kamery na podczerwień i porównywać go z zapisanymi wcześniej wzorcami – pozwalając na automatyczne naprowadzanie drona na cel bez udziału operatora. Tym samym dron może pełnić nie tylko funkcję uderzeniową, ale również rozpoznawczą.

Moduł Nvidia Jetson Orin jest znany z zastosowania również w rosyjskim dronie V2U, co może wskazywać na transfer technologii pomiędzy Moskwą a Teheranem.

Zmodernizowany system GPS i komunikacja

Nowy Shahed posiada także unowocześnioną wersję irańskiego systemu nawigacji satelitarnej Nasir, który teraz obsługuje osiem kanałów i korzysta z czteroelementowej anteny GPS działającej w pasmach L1 i L5. W analizowanym egzemplarzu potwierdzono obecność ośmioelementowej anteny dookólnej, przypominającej konstrukcje stosowane w chińskich i rosyjskich dronach.

Na pokładzie znajduje się także modem radiowy i system transmisji wideo, umożliwiający przesyłanie telemetrii oraz – potencjalnie – kontrolę grupową, co może otwierać drogę do roju dronów działających w koordynacji.

Iran i Rosja – współpraca technologiczna z konsekwencjami

Eksperci ukraińskiego wywiadu podkreślają, że nowa wersja Shaheda powstała w Iranie, ale wiele elementów wskazuje na wspólne rozwijanie systemów przez Rosję i Iran. Może to oznaczać, że doświadczenia z wojny w Ukrainie będą wykorzystywane także w operacjach destabilizacyjnych prowadzonych przez Teheran na Bliskim Wschodzie.

Analitycy ostrzegają, że rosnące możliwości autonomicznych dronów kamikadze, odporność na zakłócenia GPS i użycie AI znacząco zwiększają zagrożenie zarówno dla infrastruktury wojskowej, jak i cywilnej.

Szczegółowy model 3D, schemat rozmieszczenia komponentów oraz dane techniczne opublikowano na portalu War & Sanctions.

War & Sanctions / Hanna Czarnecka


Powiązane artykuły

Atak hybrydowy Rosji na Bałtyku. Ekspert: Moskwa daje sygnały NATO

Moskwa dopuszcza się szeregu działań hybrydowych wymierzonych w NATO. Jednym z nich jest zagłuszanie sygnału GPS Morzu Bałtyckim, które ostatnio...
Zbigniew Kuźmiuk

Polska dostanie mniej pieniędzy. Kuźmiuk: tak wynika z projektu budżetu UE

Projekt Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) oznacza mniej pieniędzy dla Polski. Tak przewiduje w rozmowie z Biznes Alert Zbigniew Kuźmiuk, ekonomista,...
Warszawa, 17.07.2025. Senatorowie na sali obrad Senatu w Warszawie, 17 bm. W drugim dniu posiedzenia izba zajmuje się m.in. ustawą związaną ze strategicznymi inwestycjami w zakresie obronności. (jm) PAP/Leszek Szymański

Senat przyjął specustawę o inwestycjach obronnych. Prostsze procedury

Senat przyjął w czwartek z poprawkami specustawę o inwestycjach obronnych. Dokument przewiduje uproszczenie procedur odnoszących się do kluczowych inwestycji w...

Udostępnij:

Facebook X X X