Iran zajął koreański zbiornikowiec w Cieśninie Hormuz

5 stycznia 2021, 07:00 Alert
Hankuk Chemi fot. Vesselfinder
Hankuk Chemi fot. Vesselfinder

Morskie oddziały Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej zajęły nad ranem czwartego stycznia 2021 roku zbiornikowiec Hankuk Chemi pływający pod banderą Korei Południowej. Jest to kolejny incydent związany z napięciami pomiędzy Iranem a państwami regionu Zatoki Perskiej. 

Współczesne piractwo Iranu

Zbiornikowiec płynął z portu Jubail w Arabii Saudyjskiej do Fujairah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Zbiornikowiec przewoził ładunek, jednak nie ma informacji jakiego typu. Po przejęciu go przez Irańczyków jednostka została skierowana na wody terytorialne Iranu w okolicy portu Bandar Abbas.

W przeszłości wielokrotnie dochodziło do incydentów związanych z utrudnianiem żeglugi morskiej przez tę cieśninę, strategiczną z punktu widzenia światowego handlu produktami naftowymi i ropą. W 2019 roku Iran kilkukrotnie zajmował statki pływające pod banderami różnych państw. Nie obyło się również bez fizycznych ataków. Najbardziej znanym przykładem było zaminowanie i uszkodzenie tankowca VLCC klasy Aframax Handymax.

Przez Cieśninę Hormuz rocznie jest transportowane ponad 30 procent dziennego wydobycia ropy naftowej pochodzącego z Arabii Saudyjskiej, Iraku, Kuwejtu czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W wyniku ostatnich napięć, USA zdecydowały się pozostawić w regionie grupę lotniskową z lotniskowcem USS Nimitz, która miała niebawem opuścić Zatokę Perską.

Argus/Mariusz Marszałkowski

Zdjęcia z kosmosu pokazują, że Iran może pracować nad bronią jądrową