Iran zbuduje rafinerię w Hiszpanii?

21 stycznia 2016, 16:30 Alert
Alegricas

(IRNA/Piotr Stępiński)

Jak poinformował irańska agencja IRNA Teheran oraz Madryt rozmawiają o budowie wspólnej rafinerii nad cieśniną gibraltarską,  która w przyszłości ma stać się własnością Iranu. Informację na ten temat przekazał hiszpański minister spraw zagranicznych Jose Manuel Garcia-Margallo.

Wyraził przy tym nadzieję, że planowana z udziałem hiszpańskich spółek budowa w Algeciras rafinerii będzie jednym z wielu przyszłych, wspólnych projektów.

Hiszpański minister zwrócił uwagę na to, że budowa rafinerii będzie szansą dla wzrostu poziomu zatrudnienia w regionie, który posiada największy odsetek osób bezrobotnych.

Po powrocie Iranu do światowej gospodarki tamtejszy sektor energetyczny wymaga odbudowy infrastruktury na wielka skalę i Hiszpania jest w stanie ,,wyciągnąć pomocną dłoń”, podkreślił Margallo.

Warto przypomnieć, że 16 stycznia po ogłoszeniu przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej raportu o wypełnieniu przez Teheran wszystkich zobowiązań związanych z jego programem atomowym Stany Zjednoczone i Unia Europejska zniosły sankcje wobec Iranu. Umożliwiły tym samym dostawy irańskich węglowodorów na światowy rynki, w tym także do Polski.