Krupa: Potencjał rynku gazu w Polsce jest ogromny, ale nie mamy środków na inwestycje

7 listopada 2022, 12:30 Energetyka

Gdybyśmy chcieli pokryć potencjał ciepłownictwa, to zapotrzebowanie na gaz wzrosłoby o kilkanaście miliardów metrów sześciennych rocznie. My jednak nie mamy środków na inwestycje – powiedział członek zarządu ds. rozwoju i inwestycji w Polskiej Spółce Gazownictwa Ireneusz Krupa podczas konferencji EuroPower 2022 pod patronatem medialnym BiznesAlert.pl.

Zawór gazociągu. Fot. Polska Spółka Gazownictwa

Ireneusz Krupa na EuroPower 2022

Ireneusz Krupa przypomniał, że Polska Spółka Gazownictwa jest największym dystrybutorem paliwa gazowego w Polsce. – Jesteśmy znacznie więksi od operatorów energetycznych. Żałujemy, że nie bierzemy udziału w dyskusjach podobnych do tych, które toczą się na rynku energii elektrycznej. Potrzeby i wyzwania mamy ogromne. Nasze nakłady inwestycyjne wymagają od nas dwa razy większych pieniędzy niż te, którymi dysponujemy. To 5,5 mld złotych rocznie. Skąd to wziąć? Pytaniem jest ile powinno pochodzić z taryfy, a ile z finansowania zewnętrznego – powiedział Krupa.

Przedstawiciel Polskiej Spółki Gazownictwa podkreślił, że Polska potrzebuje silnego rozwoju biometanu. – Chodzi o to, abyśmy z produkcji paliwa gazowego produkowanego u nas mogli bilansować zapotrzebowanie. Popyt na gaz póki co spadł o około 10 procent, czyli 2 mld m sześc. Przyszły rok też nie zapowiada się ciekawie. Spada zainteresowanie przyłączeniami, zarówno wśród odbiorców indywidualnych, jak i małego biznesu. Natomiast pojawiła się ogromna presja na przyłącza sektora ciepłowniczego, i to będą ogromne wzrosty w perspektywie lat. Gdybyśmy chcieli pokryć potencjał ciepłownictwa, to wzrost zapotrzebowania na gaz wzrośnie o kilkanaście miliardów metrów sześciennych rocznie. My jednak nie mamy środków na te inwestycje. Może trzeba pomyśleć o tym co zrobić, by inwestorzy brali na siebie część kosztów przyłączenia. Mamy kolejki chętnych, którzy chcą sami pokryć takie inwestycje, ale prawnie nie mamy takich możliwości. Z jednej strony zatem mamy niższe zapotrzebowanie na gaz, ale potencjał jest do skokowego wzrostu, co wymaga nowych inwestycji, które dostosują nas do nowych warunków – powiedział Ireneusz Krupa.

Opracowali Michał Perzyński i Mariusz Marszałkowski

Jak zapewnić bezpieczeństwo w czasach kryzysu energetycznego? Debata na EuroPower 2022 (RELACJA)