EnergetykaWęgiel. energetyka węglowa

Kloc: Drugie życie Krupińskiego – Dobry program dla Śląska

Zwały węgla. Fot. Węglokoks

Zwały węgla. Fot. Węglokoks

W dniu 19.07.2018 w Warszawie Jastrzębska Spółka Węglowa S.A., przedstawiła wstępne założenia programu rewitalizacji Kopalni Węgla Kamiennego „Krupiński” w Suszcu. Głównym celem przedstawionego programu rewitalizacji jest zaproponowanie nowych wartości funkcjonalnych wobec obiektów i infrastruktury kopalni przeznaczonych do restrukturyzacji – pisze Izabela Kloc, poseł na Sejm i przewodnicząca sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej.

Koncepcja rewitalizacji Kopalni Krupiński stworzona została w myśl idei łączącej kilka znaczących aspektów tj.: poprawy jakości środowiska naturalnego, stworzenia nowych miejsc pracy dla mieszkańców Gminy Suszec oraz wdrożenia innowacyjnych projektów z zakresu tzw. zielonej energii. To najlepsza z możliwych ofert dla KWK Krupiński! Dzięki inwestycjom JSW, w Suszcu powstanie, m.in. linia produkcyjna autobusów elektrycznych i napędzanych na wodór, fabryka ogniw wodorowych oraz włókien węglowych, a także Park Innowacyjności. Te inwestycje powstaną na powierzchni byłej kopalni. Największym wyzwaniem technologicznym będzie jednak zagospodarowanie podziemnego wyrobiska górniczego. W „Krupińskim” zaplanowano budowę pierwszej w Polsce elektrowni szczytowo-pompowej, wykorzystującej szyb kopalni. W sumie przewidywana powierzchnia terenu, która objęta zostanie programem rewitalizacji wynosi około 70 ha.

Program wpisuje się w platformę wspierającą finansowo regiony górnicze w procesie transformacji zapowiedzianą przez Komisję Europejską. Osobiście wielokrotnie na forum Unii Europejskiej zabiegałam o takie wsparcie. W dniach 10. – 12 października tego roku Sejmowa Komisja ds. UE w Brukseli spotka się z komisarzami unijnymi odpowiedzialnymi za budżet i energetykę. Będziemy aktywnie przedstawiać szczegóły programu. Pieniądze unijne będą niezbędne, by zrealizować przedsięwzięcia.

Stworzenie alternatywy dla całkowitej likwidacji Krupińskiego jakim jest program rewitalizacji, powstało w wyniku usilnych działań samorządowców gminy Suszec, związkowców, jak i przedstawicieli władz politycznych, którzy od samego początku byli zaangażowani w ratowanie funkcjonowania kopalni.

Można zatem stwierdzić, iż zaprezentowana koncepcja rewitalizacji Kopalni Krupiński, otwiera dla Gminy Suszec nowe perspektywy idące w kierunku rozwoju gospodarczego jak i społecznego. Korzyści z jej realizacji będą odczuwalne w regionie, w takich miastach jak Rybnik, Żory, Jastrzębie Zdrój, Mikołów, Pszczyna. Wpisują się także w Program dla Śląska oraz w Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju Premiera Mateusza Morawieckiego.


Powiązane artykuły

Fabryka engie services, zdjęcie ilustracyjne, foto: goodonepr.prowly.com

Dekarbonizacja: przemysł obniża emisje i koszty

Rosnące zapotrzebowanie na energię w przemyśle i wysokie ceny uprawnień do emisji CO₂ stawiają przed polskimi firmami pilne wyzwania dekarbonizacji....
OZE, foto: orlen

Orlen pozyskał 2,5 mld zł na zieloną transformację

Grupa Orlen zakończyła sukcesem emisję zielonych euroobligacji o wartości 600 mln euro (ponad 2,5 mld zł). Spółka przeznaczy środki na...
Stacja ładowania Ekoen na MOP. Fot. Ekoen

Polska firma zwycięzcą mega przetargu na szybkie ładowarki przy sieci dróg TEN-T

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na dzierżawę terenów pod ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych dużej mocy w...

Udostępnij:

Facebook X X X