W najbliższych latach Chiny będą zwiększać moce produkcyjne z morskich farm wiatrowych. Rozwój offshore nie tylko pomoże im dokonać transformacji energetycznej, ale także zapewni mieszkańcom wschodniego wybrzeża czystą energię. Potencjał siły wiatru na chińskim wybrzeżu nie został jeszcze w pełni wykorzystany, ale wiele wskazuje na to, że ten region stanie się nowym chińskim centrum zielonej energii – pisze Jacek Perzyński, współpracownik BiznesAlert.pl.
Rozwój farm wiatrowych w Chinach jest bardzo ważny dla chińskiego rządu, jednak budowa takich instalacji jest trudna z powodu licznych tajfunów, które często nawiedzają wybrzeże Chin. Sęk w tym, że tajfuny mogą wystąpić w dowolnym czasie od maja do grudnia. Zwykle uderzają w okresie od lipca do września, a we wrześniu są najsilniejsze. Ze względu na ekstremalne warunki pogodowe, budowa farm wiatrowych jest nieregularna, niebezpieczna i często przerywana. Jednak chińscy eksperci określają wybrzeże Państwa Środka jako „wiatrowe Eldorado”, ponieważ prąd z morskich turbin wiatrowych nie tylko jest najefektywniejszym ze źródeł odnawialnych dla całej gospodarki, ale także uruchomienie farm wiatrowych w okresie tajfunów znacząco zwiększyłyby produkcję prądu.
Sektor chińskiego offshore przeżywa właśnie największy rozkwit, ponieważ Państwo Środka dąży do wyznaczonego celu, jakim jest wytwarzanie co najmniej 40 procent energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii do 2030 roku. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) prognozuje, że w latach 2021-2026 Chiny zwiększą swoje moce w zakresie energii odnawialnej o prawie 800 GW (wzrost o 85 procent) i będą odpowiadać za około 43 procent całego globalnego wzrostu mocy w zakresie energii odnawialnej w tym okresie.
Według „Global Offshore Wind Report 2021”, w zeszłym roku na całym świecie uruchomiono 53 nowe morskie farmy wiatrowe, z których 45 zainstalowano w Chinach, 3 w Wielkiej Brytanii, 2 w Holandii, 1 w Danii, 1 na Tajwanie i 1 w Norwegii. Chiny są obecnie największym na świecie rynkiem morskiej energetyki wiatrowej z 19,7 GW mocy zainstalowanej, prawie tyle samo, co Wielka Brytania (12,3 GW) i Niemcy (7,7 GW) łącznie. Ogólnie rzecz biorąc, 40 procent całkowitej światowej mocy morskich elektrowni wiatrowych jest obecnie zainstalowanych w wzdłuż wybrzeża Chin.
Wynik Chin w wyścigu po rozwój odnawialnych źródeł energii przewyższył oczekiwania międzynarodowych ekspertów. Według danych Chińskiej Narodowej Administracji Energii Chiny w 2021 roku podłączyły około 17 GW morskiej mocy wiatrowej do swojej krajowej sieci (więcej niż reszta świata dodała w ciągu ostatnich 5 lat). Chiny są teraz w stanie wytwarzać do 26 GW energii rocznie ze wszystkich farm wiatrowych, co stanowi prawie połowę światowej mocy wiatrowej na morzu, która wynosi 54 GW.
Dyrektor zarządzający World Forum Offshore Wind Gunnar Herzig powiedział: „Imponujący wzrost Chin wraz z rosnącą liczbą projektów w budowie na nowych rynkach, takich jak Japonia, Tajwan, Francja, Norwegia i Włochy, podkreślają globalną ekspansję branży morskiej energetyki wiatrowej”.
Dla innych krajów bardzo trudne stało się dotrzymanie kroku szybkiemu wdrażaniu w Chinach projektów wiatrowych na morzu. Poprzednim światowym liderem była Wielka Brytania z operacyjną mocą offshore około 10,4 GW, czyli mniej niż 17 GW, które Chiny dodały do swojej sieci tylko w 2021 roku.
Podsumowując, w najbliższych latach Chiny będą zwiększać moce produkcyjne z morskich farm wiatrowych. Rozwój morskiej energetyki wiatrowej nie tylko pomoże Chinom dokonać transformacji energetycznej, ale także zapewni mieszkańcom wschodniego wybrzeża czystą energię. Warto zwrócić uwagę, że ten region odpowiada za wytwarzanie około 70 procent chińskiego PKB i jest najgęściej zaludniony. Co więcej, długofalową strategią rządu w Pekinie jest zapewnienie wschodniemu wybrzeżu Chin dostarczy również czystą energię największym chińskim koncernom, a w szczególności producentom samochodów elektrycznych, takich jak Aiways, SAIC, FAW, Dongfeng, Chana, BAIC, GAC, Chery, BYD orazGeely.
Takie osiągnięcie nie tylko zwiększy atrakcyjność firm z Państwa Środka, ale także znacząco przyspieszy rozwój chińskich firm motoryzacyjnych. Potencjał siły wiatru chińskiego wybrzeża nie został jeszcze w pełni wykorzystany, ale wiele wskazuje na to, że ten region stanie się nowym chińskim centrum zielonej energii.