Sasin: Citi ma pomóc przy inwestycjach w OZE w Polsce

24 maja 2022, 11:15 Energetyka

Citi zadeklarował udział w przygotowaniu polskiego planu inwestycji w odnawialne źródła energii (OZE) oraz atom wraz z planem finansowym, który mógłby zostać przedstawiony instytucjom finansowym w celu pozyskania finansowania dla przyśpieszenia rozwoju tego sektora w Polsce, poinformował wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Foto: MAP
Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Foto: MAP

Jacek Sasin dla Polskiego Radia

Sasin spotkał się wczoraj z wiceprezesem Citi Jayem Collinsem podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. – Rozmowa dotyczyła przygotowania odpowiednich dokumentów strategicznych, które by skłoniły do tego, by to zaangażowanie kapitałowe mogło mieć miejsce. Pan wiceprezes Collins zadeklarował udział Citibanku w przygotowaniu takiego krajowego planu inwestycji wraz z planem finansowym, który mógłby zostać przedstawiony międzynarodowym organizacjom finansowym. Liczymy na to, że Citibank, ale też inne międzynarodowe instytucje finansowe użyczą swoich funduszy na te inwestycje w czystą energię czyli atom i OZE – powiedział Sasin w radiowej Jedynce.

Zdaniem Sasina, Unia Europejska będzie musiała w swojej strategii odejść od zwiększenia zapotrzebowania na gaz. – Zwiększenie zapotrzebowania na gaz tylko zwiększyłoby problemy z pozyskaniem tego surowca z innych kierunków niż kierunki rosyjskie – podkreślił wicepremier. Zaznaczył, że oznacza to, że w Polsce oznacza to, że rok 2049 jako termin odejścia od węgla pozostaje realny, ale powtórzył, że harmonogram zamykania kopalń będzie musiał zostać odroczony w czasie.

W jego ocenie, niezbędne będą też dalsze inwestycje w kopalnie. – Potrzeba jest uruchomienia nowych ścian, być może nawet nowych szybów wydobywczych, dokończenie pewnych inwestycji, które były wstrzymane, jak chociażby szyb Grzegorz w ramach Tauron Wydobycie, ale też być może nowe szyby. Te inwestycje są intensywnie przygotowywane, ale ich uruchomienie zajmie też oczywiście nieco czasu. Ten krytyczny moment będziemy musieli uzupełnić importem węgla z kierunków innych niż Rosja – dodał.

Program Pierwszy Polskiego Radia/ISB News/Michał Perzyński