Wyścig jachtów wodorowych zwiastuje rewolucję na morzu

15 maja 2021, 09:00 Alert
Jacht na wodór Hynova
Jacht na wodór New Era. Grafika: Hynova

Prestiżowy wyścig jachtów w Monako przyciągnie niespotykaną ilość jednostek napędzanych…wodorem.

Dekarbonizacja gospodarki w drodze do neutralności klimatycznej będzie promować wykorzystanie paliw bezemisyjnych w różnych obszarach działalności człowieka. Już teraz zaczyna się boom na napęd wodorowy w transporcie morskim. Okazją do przekonania się o potencjale tego rozwiązania będzie Monaco Energy Boat Challenge, w którym do wyścigu staną jachty wodorowe.

Doroczne wydarzenie organizowane od ośmiu lat pozwala na prezentację prototypowego napędu dzięki zaproszeniu Klubu Jachtowego z Monako pod patronatem księcia Alberta II. Impreza przyciąga biznes oraz naukowców mających za zadanie przedstawić zrównoważony napęd w trzech klasach: energetycznej, słonecznej i otwartego morza.

W tym roku w centrum uwagi mogą znaleźć się jachty napędzane wodorem. Co najmniej osiem z 31 drużyn skorzysta z takiego napędu, by wystąpić w klasie otwartego morza, w której dominują pojazdy elektryczne i wodorowe radzące sobie na długich dystansach lepiej niż te napędzane energią słoneczną. Będą musiały przepłynąć 16 mil morskich z Monako do Vetimiglia na riwierze francuskiej. Po drodze zostanie poddana testowi ich zwrotność i wytrzymałość.

Wyścigi ruszą szóstego lipca i będą trwać do dziesiątego dnia tego miesiąca. Warto przypomnieć, że pierwszy jacht napędzany wodorem na świecie został przedstawiony w Monako we wrześniu 2020 roku. To statek „New Era” francuskiej firmy Hynova Boat.

Hynova/Robb Report/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Gra o wodór. Nowy rozdział polityki energetycznej Polski i stary trylemat