Jakóbik: Mrożenie cen energii nie służy megaprojektom w energetyce

28 maja 2024, 07:20 Energetyka

– Cała Europa mówi o potrzebie odmrażania cen energii. Jeżeli chcemy finansować wielkie projekty w energetyce, nie możemy ciągle obciążać budżetu kosztami, które do 2023 roku sięgnęły prawie 100 miliardów złotych czyli tyle, ile mogłaby kosztować np. budowa elektrowni jądrowej – mówi Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl, w rozmowie z Radiem Wnet.

Pieniądze, Polska. Źródło: Freepik
Pieniądze, Polska. Źródło: Freepik

  • Ceny energii są regulowane w odniesieniu do gospodarstw domowych, ale na czas kryzysu energetycznego zostały zamrożone. Teraz nie są całkowicie odmrożone – mówi Wojciech Jakóbik.
  • Usunięcie limitów nie jest dobre i nie zachęca do oszczędności. Niektórzy stwierdzą, że jeżeli mają limit na całe zużycie, to nie będą oszczędzać.
  • O potrzebie odmrażania mówi cała Europa. Jeżeli chcemy finansować wielkie projekty w energetyce, nie możemy ciągle obciążać budżetu kosztami – podkreśla.

– Łatwo się przyzwyczaić do różnego rodzaju wsparcia socjalnego i trudno je później znosić. Ceny energii są regulowane w odniesieniu do gospodarstw domowych, ale na czas kryzysu energetycznego zostały zamrożone. Teraz nie są całkowicie odmrożone – powiedział Wojciech Jakóbik na antenie Radia Wnet.

– Pułap cen energii został podniesiony, czyli cena maksymalna jest, ale jest wyższa. Z drugiej strony nie ma limitu zużycia przy wsparciu, czyli każdy dostanie wsparcie, niezależnie od tego, ile tej energii zużywa. Dlatego też te rachunki mogą się od siebie różnić, mogą być wyższe, ale mamy do czynienia z luzowaniem tego mechanizmu – mówił.

– Usunięcie limitów nie jest dobre i nie zachęca do oszczędności. Niektórzy stwierdzą, że jeżeli mają limit na całe zużycie, to nie będą oszczędzać. Wsparcie w postaci bonu energetycznego to też dobre rozwiązanie, bo trafia do najbardziej potrzebujących. Potrzeba jednak pomysłu na mądre dysponowanie tym mechanizmem i dotarcie do tych faktycznie potrzebujących – podkreślił Wojciech Jakóbik.

– O potrzebie odmrażania mówi cała Europa. Jeżeli chcemy finansować wielkie projekty w energetyce, nie możemy ciągle obciążać budżetu kosztami, które do 2023 roku sięgnęły prawie 100 miliardów złotych czyli tyle, ile mogłaby kosztować np. budowa elektrowni jądrowej – stwierdził redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

Opracował Jędrzej Stachura

Spółka od atomu na Pomorzu wdraża innowacje cyfrowe, by lepiej nim zarządzać