EnergetykaGaz.Wszystko

Jakóbik: Nord Stream 2 powinien być jednym z tematów szczytu NATO w Warszawie

Szwedzki okręt podwodny

KOMENTARZ

Wojciech Jakóbik

Redaktor naczelny BiznesAlert.pl

Czy Rosjanie wykorzystają projekt Nord Stream 2 do zablokowania Morza Bałtyckiego? Powtarzające się prowokacje uprawdopodabniają taką możliwość. Incydentów może być coraz więcej.

Jak czytamy w Onecie, rosyjska agencja Interfax.ru podała dziś, że na Morzu Bałtyckim doszło do zderzenia okrętów podwodnych – polskiego i rosyjskiego. W rozmowie z portalem Ministerstwo Obrony zdementowało tę informację, twierdząc, że polski okręt nie opuścił w ostatnich dniach Zatoki Gdańskiej. Podczas niedawnych ćwiczeń Polaków z Amerykanami rosyjski myśliwiec zbliżył się niebezpiecznie blisko do jednostek NATO. Rosjanie ewidentnie prowokują Polskę, a razem z nią cały Sojusz. Czy to nowa codzienność?

Estoński Kongres Narodowy w Szwecji (ENCS) 23 kwietnia przyjął rezolucję, w której wyraża obawy odnośnie bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim w związku z planami budowy gazociągu Nord Stream 2. Bazą sprzętową ma być Gotlandia.

– Firmy usługowe pracujące dla Nord Stream 2 chcą rozbudować port Slite, a władze lokalne mogą się na to zgodzić, patrząc na perspektywę inwestycji i nowych miejsc pracy. Należy jednak spojrzeć na tę sprawę w szerszym kontekście i przeprowadzić publiczną debatę na ten temat – apelują Estończycy.

Minister spraw zagranicznych Szwecji Margot Wallstrom odpowiedziała na list ENCS z 5 lutego. Stwierdziła, że Szwecja dotrzyma międzynarodowych obligacji, ale władze regionalne Gotlandii mają duży poziom niezależności w podejmowaniu decyzji.

Zdaniem organizacji zgoda na większe inwestycje rosyjskie na Gotlandii może w przyszłości doprowadzić do wzrostu wpływów rosyjskich w regionie. Portal EU Observer ostrzegał, że budowa bazy sprzętowej dla Nord Stream 2 może być sposobem na ukrycie działań na rzecz zablokowania działań sił NATO. Przypomina, że wojsko szwedzkie wróci na wyspę dopiero w 2018 roku.

– Gotlandia to baza strategiczna dla każdego, kto chce kontrolować Morze Bałtyckie. Jeżeli spojrzeć na działania Rosji wobec jej sąsiadów, wynajmowanie jej portu w Slite może być postrzegane jako zagrożenie dla Szwecji i Estonii – ocenił Aho Rebas z ENCS i były dyrektor estońskiego wywiadu i kontrwywiadu.

Evelin Tamm, przewodnicząca Komisji ds. Polityki i Stosunków Międzynarodowych w ENCS deklaruje, że organizacja będzie przyglądać się bacznie rozwojowi sytuacji.

Jeżeli rosyjska flota wykorzysta Nord Stream 2 do zwiększenia aktywności, omawiane w mediach incydenty z udziałem rosyjskich sił zbrojnych mogą stać się codziennością. Czy Morze Bałtyckie przestanie być bezpieczne?

Polska i NATO muszą być przygotowane na taką możliwość. Na pewno budowa Nord Stream 2 nie pomoże w zapewnieniu bezpieczeństwa na Bałtyku. Przed szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie należy rozwiązać ten problem. Czy kwestia Nord Stream 2 powinna zostać wniesiona do obrad NATO w polskiej stolicy?


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X