Jakóbik w TVN24BiŚ: Za obstrukcją Węgier mogą pójść kolejne kraje Grupy Wyszehradzkiej

19 lutego 2015, 15:37 Energetyka

Wtorkowa wizyta Władimira Putina w Budapeszcie ściągnęła falę krytyki na Viktora Orbana. Węgierski premier, bratając się z Rosją, złamał bowiem europejską solidarność wobec Kremla – mówili goście programu “Otwarcie dnia” w TVN24 Biznes i Świat. – To jest hołd dla Władimira Putina, który w sytuacji słabnącej współpracy w UE wbija Europie nóż w plecy – powiedział Wojciech Jakóbik z BiznesAlert.pl. W tym samym tonie wypowiadała się Grażyna Piotrowska-Oliwa, była prezes PGNiG: “to, co ma wpływ na bezpieczeństwo energetyczne naszego regionu, powinno zostać bardzo mocno podniesione” – czytamy w portalu TVN24bis.pl

– Nigdy nie kwestionowano konieczności rozbudowy infrastruktury gazowej, która łączy poszczególne kraje, w celu poprawy przepustowości między Zachodem a Wschodem Europy. To, co było kwestionowane, to polityka wspólnych zakupów – dodała Piotrowska-Oliwa.

W gronie państw kwestionujących unijną solidarność były także Węgry, co – jak mówili goście TVN24 BiŚ – potwierdziło się we wtorek.

Ich zdaniem porozumienie zawarte między Rosją a Węgrami to ogromny cios dla unijnej jedności. Komisja Europejska (KE) wyraziła jednak wczoraj wolę udziału w każdych negocjacjach gazowych.

– Wiktor Obran powiedział, że on na żadną ingerencję KE, w bilateralne relacje np. z Rosją, się nie zgodzi. Potwierdzają to węgierskie czyny. Węgrzy blokują stworzenie interkonektora Słowacja – Węgry, który jest kluczowy dla dokończenia korytarza Północ – Południe. W konsekwencji miałoby to posłużyć do połączenia terminala w Świnoujściu z terminalem chorwackim, tak aby stworzyć swoisty kręgosłup energetyczny między Polską a Chorwacją i stanowić pomoc dla regionu – stwierdził Wojciech Jakóbik.

Węgry stają jednoznacznie po stronie Rosji. – Orban poinformował, że nie będzie udostępniał gazociągów dla gazu, który miałby docierać do Ukrainy. To jest hołd dla Władimira Putina, który w sytuacji słabnącej współpracy w UE wbija Europie nóż w plecy – dodał.

– Z punktu widzenia regionu postawa Węgier jest bardzo szkodliwa, ponieważ za obstrukcjami mogą pójść Czechy, Słowacja i tak naprawdę skasować Grupę Wyszehradzką w energetyce, zastąpić ją tzw. trójkątem sławkowskim, do którego aspiruje premier Węgier – stwierdził Jakóbik. To będzie oznaczało, że Rosjanie tworzą swój obóz w Europie. – To już się dzieje i ten obóz jednoznacznie działa przeciwko interesom Polski, ale także Wspólnoty – dodał.

Nagranie z dyskusji można obejrzeć w portalu TVN 24 Biznes i Świat