EnergetykaGaz.

Jakubowski: Rynek gazu nie rozwinie się bez nowych źródeł

Tankowiec LNG firmy Qatargas

12 grudnia w Warszawie odbyła się konferencja pt. „Liberalizacja rynku gazu a bezpieczeństwo energetyczne 2016”. Prelegentem jednego z paneli był Paweł Jakubowski, dyrektor pionu rozwoju w Gaz-System.

– Brama Północna jest miarą wyzwań, jakie stoją przed polskim rynkiem gazu i jest odpowiedzią na konkurencyjne otoczenie dla tego rynku. Podstawowym założeniem są nowe źródła gazu, z którego rynek polski i inne mogłyby korzystać.

– Brama powinna dać nową infrastrukturę, która da dostawy z nowych kierunków, a przez to uelastyczni rynek – powiedział przedstawiciel Gaz-Systemu.

– System gazowy to nie miedziana płyta i nie da się go dowolnie przestawić. Z naszego punktu widzenia nowe elementy w polskim systemie przesyłowym powinny dać możliwość zmiany kierunków zasilania w gaz w nadziei, że będą to nowe źródła.

– Koncepcja Korytarza Norweskiego nie jest nowa. Podchodzimy do niej z optymizmem, choć jest to trzecie podejście. W tej chwili da się zauważyć dobry klimat dla tej inwestycji. Zaangażowanie naszych partnerów w Danii i Norwegii, ich obecność i aktywność, daje nam pewność, że to dobry moment na jego realizację. Jesteśmy na etapie odbioru studium wykonalności. Chcielibyśmy, aby na początku roku rozpoczęła się procedura rezerwowania przepustowości – zadeklarował Jakubowski.

– Prowadzimy rozmowy z Urzędem Regulacji Energetyki, ze stroną duńską. Regulator i operator duński są bardzo aktywni. Chcemy, aby ta oferta była atrakcyjna dla rynku i można było zarezerwować jak największą przepustowość – dodał. – Chcielibyśmy, aby nowa infrastruktura była oddana do użytku do 2022 roku. To wyzwanie, ponieważ współpraca pomiędzy operatorami polskimi, duńskimi i norweskimi to sprawa biznesowa. Natomiast projekt wymaga bardzo zręcznego prowadzenia.

Menadżer poinformował, że terminal LNG jest równie istotnym elementem Bramy Północnej. Gaz-System chce rozwijać obecność na Bałtyku i oferować: bunkrowanie LNG, przeładunek na mniejsze jednostki i statki, wykorzystanie w transporcie i magazynowanie.


Powiązane artykuły

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...

Wielka Brytania chce ożywić atom przez miliardowe inwestycje

Rząd w Londynie chce wpompować w sektor energii jądrowej dodatkowe ponad 30 miliardów funtów. Wielka Brytania potrzebuje nowych instalacji jądrowych,...

Udostępnij:

Facebook X X X