Jędrysek: Rząd zajmie się za tydzień ustawą o Polskiej Służbie Geologicznej

31 maja 2016, 07:30 Energetyka
odwiert
Odwiert. Fot. PGNiG

– Finalizowane są prace nad ustawą dotyczącą powołania Polskiej Służby Geologicznej. Ustawa w najbliższy czwartek powinna trafić na posiedzenie Komitetu Stałego Rady Ministrów, a za tydzień na Radę Ministrów – zapowiedział w Telewizji Republika wiceminister środowiska, Główny Geolog Kraju, pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej, prof. Mariusz – Orion Jędrysek.

W wywiadzie dla Telewizji Republika, w programie Ekonomia – Raport, wiceminister środowiska Mariusz- Orion Jędrysek podkreślił, że najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby prace poszukiwawczo – wydobywcze za gazem ziemnym z łupków prowadziły polskie firmy, jednak jak wyliczał, koszt jednego odwiertu wraz ze szczelinowaniem hydraulicznym to wydatek rzędu 50 mln dol., a tych odwiertów, trzeba wykonać setki

– Żadną polską firmę nie stać na dopasowanie technologii do warunków geologicznych panujących w Polsce. Musimy wesprzeć się o technologie, które posiadają zagraniczne koncerny – przyznał wiceminister środowiska. Wiceminister podkreślił, że mamy spory potencjał aby wydobywać nie tylko gaz niekonwencjonalny, ale także zwiększenia wydobycia gazu konwencjonalnego.

Gość Republiki przekonywał, że przez 8 lat rządów poprzedniej koalicji PO- PSL Polska z kraju, w którym było niskie ryzyko inwestycyjne, a potencjalnie duże rezerwy surowca, stała się krajem, gdzie ryzyko inwestycyjne znacznie zrosło. Według szacunków prof. Jędryska Polska może dysponować zapasami do 1,9 bln m3 gazu ziemnego.

Źródło: TV Republika