Jędrzejczak: Transformację energetyczną powinniśmy zacząć od efektywności energetycznej

29 września 2021, 07:30 Energetyka

– Danfoss cały czas udoskonala rozwiązania na rzecz efektywności energetycznej i szerokopojętego zrównoważonego rozwoju oraz rozwija współpracę z partnerami z różnych segmentów polskiej gospodarki. Transformacja energetyczna nie musi boleć, jeżeli najpierw zaczniemy od podwyższenia poziomu efektywności energetycznej – mówi w rozmowie z BiznesAlert.pl Adam Jędrzejczak, prezes Danfoss Poland.

Adam Jędrzejczak. Fot. Danfoss Poland. Grafika: Gabriela Cydejko.
Adam Jędrzejczak. Fot. Danfoss Poland. Grafika: Gabriela Cydejko.

BiznesAlert.pl: Jak z perspektywy Danfoss wygląda proces poprawy efektywności energetycznej w Polsce i ewentualnie jak go usprawnić?

Adam Jędrzejczak: Najważniejsza jest kwestia zbudowania świadomości. Należy podejmować konkretne działania i używać konkretnych, dobrze działających algorytmów. Ważne jest budowanie świadomości na zasadzie „seeing is believing”, zaczynając od małych projektów takich jak domy jednorodzinne czy wielorodzinne. Dzięki nim możemy pokazywać ludziom jak osiągnąć wysoki poziom efektywności energetycznej. Argumentem, którym się posługujemy są uzasadnienia finansowe. Musimy pokazać dodatni efekt ekonomiczny, który bardzo dobrze motywuje ludzi również do działań proekologicznych. Zwroty kosztów zainstalowanych urządzeń są jedno lub dwuroczne, więc na ich zastosowaniu zyskuje się finansowo. Poprzez zbudowanie świadomości, osiągniemy również efekt skali działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej. Będziemy mieli do czynienia z efektem kuli śniegowej, co znaczenie przyspieszy wprowadzanie realnych zmian.

Które technologie cieszą się największą popularnością wśród Polaków?

Obserwujemy swego rodzaju boom technologiczny, jeśli chodzi o inteligentne rozwiązania. Dzisiaj np. termostaty same uczą się naszych domów, możemy nimi sterować zdalnie będąc poza domem. To wszystko zwiększa efektywność użytkowania nowoczesnych urządzeń. Do głosu dochodzą coraz bardziej zaawansowane technologie, w każdym obszarze związanym z instalacjami, zarówno gdy mówimy o regulatorach temperatury, zaworach równoważących całe instalacje, czy efektywnych węzłach cieplnych, które dają nam spójność całego systemu ogrzewania.

Debata Green Restart, czyli różne drogi do neutralności klimatycznej (NA ŻYWO)

Wyzwaniem dużej energetyki, poza samą transformacją, jest sektor ciepłowniczy, który w Polsce jest bardzo mocno rozbudowany. Jak wygląda współpraca z tymi podmiotami?

I tutaj należy ponownie wrócić do kwestii budowania świadomości. Dzięki firmom, które zajmują się dystrybucją ciepła i chłodu, możemy szybciej dotrzeć do ludzi. Firmy te w pewien sposób biorą odpowiedzialność za postępujące zmiany technologiczne. Bez wątpienia w sektorze ciepłownictwa niezbędna jest standaryzacja stosowanych rozwiązań i urządzeń i właśnie Danfoss pomaga w ich dostosowaniu, tak aby  spełniały 80-90 proc. potrzeb. Dzięki temu spółki ciepłownicze mogą istotnie ograniczyć swoje koszty, przez co stać się bardziej atrakcyjnymi dla ostatecznego odbiorcy. Chcemy w tym obszarze współpracować z integratorami rynku, ponieważ widzimy w takich rozwiązaniach potencjał rozwoju na szeroką skalę.

Osiem miesięcy temu byliśmy na inauguracji z okazji rozpoczęcia budowy nowej hali produkcyjnej w Grodzisku Maz. Jak dziś wygląda to miejsce?

Przez osiem miesięcy zmieniliśmy ówczesny plac budowy w nowoczesną fabrykę, która jest wysoce efektywna energetycznie, a co więcej  – niemalże neutralna klimatycznie. Jest to możliwe m.in. dzięki ponownemu wykorzystaniu ciepła odpadowego powstającego  podczas procesu produkcyjnego. Odzyskane ciepło wykorzystujemy  do ogrzewania biura. Przez te miesiące udało się nam osiągnąć to co zakładaliśmy i w ubiegłym tygodniu uroczyście otworzyliśmy trzecią halę produkcyjną w naszym kampusie w Grodzisku Mazowieckim, udawadniając tym samym, że nie ograniczamy się jedynie do słów, ale również przekładamy je na działania. Edukujemy i wpływamy na wzrost świadomości społecznej w zakresie poprawy efektywności energetycznej będąc przykładem dla innych i inspirując do działania.

Rozmawiał Mariusz Marszałkowski

Green Restart: Pierwszeństwo dla efektywności energetycznej jest niezbędne w drodze do neutralności klimatycznej (RAPORT))