Jeśli kraje jak Polska będą się wahać, Komisja może wprowadzić unijny zakaz sprzętu Huawei

7 czerwca 2023, 07:15 Alert

Według Financial Times, Unia Europejska rozważa obowiązkowy zakaz wykorzystania sprzętu Huawei do budowy infrastruktury sieci 5G, jeśli państwa członkowskie same go nie wprowadzą. Polska nie ma takiego przepisu.

Maszt sieci 5G. Fot. Wikimedia Commons
Maszt sieci 5G. Fot. Wikimedia Commons

Oficjele zaangażowani w rozmowy na temat infrastruktury 5G przekazali Financial Times, że Unia rozważa zakaz wykorzystania sprzętu uznawanego za tworzący zagrożenia bezpieczeństwa, w tym od Huawei. Ma to być odpowiedź na wahania niektórych rządów w tej sprawie. Do tej pory tylko jedna trzecia z nich zakazała sprzętu Huawei pomimo rekomendacji Brukseli, aby wykluczyć dostawców wysokiego ryzyka. Financial Times podaje, że jeśli kraje jak wymienione przez tę gazetę Niemcy, będą blokować zakaz sprzętu 5G od Huawei, Komisja może wprowadzić zakaz unijny. Oficjele niemieccy wyrazili obawy względem związków tej chińskiej firmy z Deutsche Telekom.

Komisja Europejska nie skomentowała tych doniesień. Huawei uznaje zarzuty za bezpodstawne. Rozmówcy FT ostrzegli, że zależność od Chin może się długoterminowo zemścić jak ta od surowców energetycznych z Rosji. – Wiemy już jak to jest być zależnym od innych – mówią.

Polska jest jednym z państw, które nie wprowadziło dotąd zakazu stosowania sprzętu Huawei przy infrastrukturze 5G. Rada do spraw cyfryzacji przy premierze RP zarekomendowała w marcu 2023 roku wykluczenie Huawei, Xiaomi, OnePlus i REalme z Chin, ale nie została wysłuchana. Zakazy zostały wprowadzone przez Danię, Szwecję, Estonię, Litwę i Łotwę, a także Wielką Brytanię (poza Unią).

Financial Times / Wojciech Jakóbik

Tokarczyk: Klimat wokół Chin pogarsza się przez współpracę z Rosją (ROZMOWA)