Jest spółka Nord Stream 2 w Niemczech bez której nie ruszą dostawy gazu

26 stycznia 2022, 19:00 Alert
Prace przy rurach. Fot. Nord Stream 2
Prace przy rurach. Fot. Nord Stream 2

Nord Stream 2 AG, spółka odpowiedzialna za gazociąg Nord Stream 2 ogłosiła, że powołała spółkę-córkę w Niemczech, która ma zostać operatorem tej magistrali zgodnie z oczekiwaniami niemieckiego regulatora Bundesnetzagentur, aby dostosować ją do przepisów unijnych i móc rozpocząć dostawy.

Nowa spółka nazywa się Gas for Europe GmbH. Zostanie właścicielem oraz operatorem 54-kilometrowego odcinka Nord Stream 2 na wodach terytorialnych Niemiec oraz w części lądowej w Lubminie. Rosjanie chcą, aby została uznana za niezależnego operatora w zgodzie z przepisami unijnymi.

Bundesnetzagentur ma rozpocząć od nowa proces certyfikacji, czyli zatwierdzania zgodności pracy Nord Stream 2 z przepisami unijnymi wymagającymi wyznaczenia niezależnego operatora. Nord Stream 2 AG jest nim obecnie, ale została zarejestrowana w Szwajcarii, poza jurysdykcją unijną.

Certyfikacja jest niezbędna do rozpoczęcia dostaw. Niemcy informowali, że mogą zakończyć procedurę w drugiej połowie 2022 roku tak, aby dostawy mogły ruszyć w październiku.

Wojciech Jakóbik

Minister energetyki Ukrainy: Europa musi powstrzymać Gazprom przed stworzeniem sztucznego niedoboru gazu (ROZMOWA)