Cały sztab Grupy Wagnera zginął w katastrofie samolotu, który mógł zostać zestrzelony

24 sierpnia 2023, 06:00 Alert

Według Rosyjskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego, samolot Embraer którego właścicielem był przywódca Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn rozbił się w regionie Tweru bądź został zestrzelony przez system obrony powietrznej. Razem z nim zginął cały sztab tej organizacji paramilitarnej znanej ze zbrodni wojennych w różnych miejscach świata, w ostatnim czasie podczas inwazji Rosji na Ukrainie.

Władimir Putin i Jewgenij Prigożyn. Fot. Kremlin.ru.
Władimir Putin i Jewgenij Prigożyn. Fot. Kremlin.ru.

Świadkowie sugerują, że samolot miał zostać zestrzelony. Mógł być celem systemu ochrony powietrznej Buk. Rosyjskie ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych podało, że dziesięć osób zginęło w katastrofie biznesowego odrzutowca Embraer Legacy w pobliżu wsi Kuzhenkino w obwodzie twerskim . Samolot leciał z Moskwy do Petersburga. Na pokładzie było trzech pilotów i siedmiu pasażerów.

Według służb ratowniczych na miejscu katastrofy odnaleziono ciała czterech osób. Samolot leciał niecałe pół godziny i po zderzeniu z ziemią spłonął. Przyczyny upadku nie są określone.

Na miejscu miał zginąć cały sztab Grupy Wanera na czele Jewgienijem Prigożynem a także:

– Dmitrij Utkin
– Nikołaj Matusijew
– Jewgienij Prigożyn
– Walerij Czekałow
– Aleksander Totmin
– Jewgienij Makarian

Dimitrij Utkin był założycielem Grupy Wagnera i odpowiadał za koordynację oraz planowanie operacji rozmieszczania najemników w różnych krajach. Walerij Czekałow był odpowiedzialny za służby bezpieczeństwa Grupy Wagnera, które miały na celu dbać o rygor i dyscyplinę wśród wagnerowców, a także wymierzały kary dezerterom.

Kommiersant/Bartosz Siemieniuk

Siemieniuk: Przeniesienie Grupy Wagnera to problem dla Ukrainy i zagrożenie dla Polski