Johnson: Energia jądrowa może przyczynić się do osiągnięcia celów neutralności klimatycznej

20 lipca 2020, 09:30 Alert

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powtórnie wyraził swoje poparcie dla energetyki jądrowej, która „w znacznym stopniu może się przyczynić do realizacji celów neutralności klimatycznej”.

Boris Johnson
Boris Johnson. Fot. Flickr

Pionier technologii jądrowych

Przedstawiciel rządu Wielkiej Brytanii podczas sesji Prime Minister’s Question Time w Izbie Gmin odpowiedział na pytania na temat rozwoju energetyki jądrowej. Poseł Carlisle John Stevenson zadał pytania, które dotyczyły poparcia budowy elektrowni jądrowych w hrabstwie Kumbria. Johnson odpowiedział, że nie może się doczekać współpracy, „aby zapewnić, że Kumbria będzie kontynuowała swoją długą historyczną tradycję jako pionier nowych technologii jądrowych”.

W czerwcu grupa firm, związków zawodowych oraz osób prywatnych założyła Clean Energy Hub, czyli centrum rozwoju projektów jądrowych w Moorside w Kumbrii, w hrabstwie w północno-zachodniej Anglii. Chodzi o nową elektrownię EPR o mocy 3,2 GW a także reaktory modułowe. W porozumieniu jest także mowa o OZE oraz wodorze.

Wielka Brytania posiada 15 reaktorów o łącznej mocy ponad 8 GW, wytwarzających około 21 procent energii elektrycznej, ale prawie połowa tej mocy ma zostać wycofana do 2025 roku. Brytyjczycy wdrożyli dokładny proces oceny nowych projektów reaktorów i ich lokalizacji. Wielka Brytania sprywatyzowała segment wytwarzania energii i zliberalizowała swój rynek energii elektrycznej, co sprawia, że ​​duże inwestycje kapitałowe są problematyczne.

World Nuclear News/Patrycja Rapacka

 

Wielka Brytania zainwestuje 40 mln funtów na rozwój technologii jądrowych