Jóźwiak: Potrzebujemy wsparcia nauki przy tworzeniu technologii wodorowych

21 września 2021, 15:30 Energetyka

W tej chwili jesteśmy na etapie, gdzie nauka będzie odgrywać swoją istotną rolę. W obszarze zagospodarowania wodoru, magazynowania wodoru – tutaj potrzebujemy wsparcia naukowego, rozwoju nowych technologii – powiedział Grzegorz Jóźwiak z biura wdrażania paliw alternatywnych w PKN Orlen podczas EKG 2021.

PKN Orlen fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki
PKN Orlen fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki

Grzegorz Jóźwiak na EKG 2021

– Wodór dla nas nie jest czymś nowym. Posiadamy kompetencje w tym obszarze. Posiadamy elektrolziery, potrafimy je obsługiwać, wiemy jak kontrolować jakość wodoru. Mamy fundamenty, które są kluczowe dla rozwoju wodoru. Wszystkie nasze projekty wodorowe będą związane z nisko- lub zeroemisyjnym wodorem. W tym roku oddamy hub wodorowy w Trzebini. Nie jesteśmy w tyle za Europą. Będziemy chcieli produkować wodór w elektrolizerach z OZE. Łączna moc elektrolizerów ma wynosić 250 MW – powiedział Jóźwiak.

– Mamy w projekcie produkcję wodoru z odpadów. Łącznie mówimy o potencjale 50 kiloton wodoru niskoemisyjnego Wodór traktujemy jako brakujący puzel do transformacji energetycznej. Pierwsze kroki już czynimy. Korzystamy z fundamentów które istnieją w grupie kapitałowej. Wodór wymaga innego podejścia niż standardowe paliwa kopalne. Rynek wodoru zaczęliśmy budować od współpracy z samorządami. Mamy 14 listów intencyjnych, mamy ustalone zasady współpracy i dostaw wodoru w pierwszej kolejności do komunikacji miejskiej. Należy zbudować rynek, zbudować pierwsze projekty, ale też patrzeć globalnie. W Europie znaleźliśmy około 20 partnerów, z którymi podpisaliśmy listy intencyjne – powiedział.

– Pierwsze projekty wodorowe, które opierają się na istniejących źródłach wodoru zaczynają się już dzisiaj spinać. W przypadku projektów, gdzie trzeba zbudować infrastrukturę od podstaw, ta luka jest na poziomie kilkudziesięciu procent. W tej chwili jesteśmy na etapie, gdzie nauka będzie odgrywać swoją istotną rolę. W obszarze zagospodarowania wodoru, magazynowania wodoru – tutaj potrzebujemy wsparcia naukowego, rozwoju nowych technologii. Wiążemy nadzieję z naszym centrum badawczo rozwojowym – podkreślił.

Opracowali Aleksander Tretyn i Michał Perzyński