JSW włączy się w inicjatywę Lasów Państwowych na rzecz klimatu

28 sierpnia 2018, 06:15 Alert

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) weźmie udział w pierwszej w Polsce aukcji pochłoniętych przez lasy tzw. Jednostek Dwutlenku Węgla. List intencyjny w sprawie współpracy przy realizacji projektu Leśnych Gospodarstw Węglowych podpisali w poniedziałek przedstawiciele JSW i Lasów Państwowych.

fot. JSW

Leśne Gospodarstwa Węglowe (LGW) to pionierskie w tej skali przedsięwzięcie Lasów Państwowych, którego celem jest zwiększenie ilości dwutlenku węgla pochłanianego przez ekosystemy leśne, a zarazem zmniejszenie emisji tego gazu z obszarów podmokłych.

Leśnicy wskazują, iż lasy to naturalny pochłaniacz CO2 – gazu odpowiedzialnego w istotnej części za efekt cieplarniany. Projekt, którego jednym z partnerów został w poniedziałek jastrzębska spółka, będzie wdrożony eksperymentalnie na powierzchni 12 tys. hektarów w 23 nadleśnictwach w całym kraju. Przedsięwzięcie ma służyć zwiększeniu obecnej zdolności lasów do pochłaniania dwutlenku węgla.

Koncepcja Leśnych Gospodarstw Węglowych i przebieg jej wdrażania zostaną zaprezentowane podczas grudniowego szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach.

„Leśne Gospodarstwa Węglowe to nasz wkład w przeciwdziałanie zmianom klimatu, które odbijają się w niekorzystny sposób nie tylko na lasach, ale też na wszystkich sferach naszego życia. Szacujemy, że poprzez m.in. zwiększanie udziału pewnych gatunków drzew, nowe zalesienia, sprzyjanie odnowieniom naturalnym czy działania zapobiegające nadmiernym uszkodzeniom leśnej gleby, LGW w ciągu 30 lat pochłoną dodatkowe milion ton CO2” – wyjaśnił, cytowany w poniedziałkowym komunikacie prasowym, dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny.

JSW jest kolejną dużą firmą, która włączyła się w realizację tego projektu. Wcześniej listy intencyjne w sprawie współpracy w realizacji projektu LGW podpisały z Lasami Państwowymi m.in. PKN Orlen, PGNiG, KGHM Polska Miedź, Enea, Energa, Polskie Sieci Elektroenergetyczne oraz PKP Cargo.

Przeprowadzenie pierwszej w Polsce aukcji poświadczeń dodatkowo pochłoniętych przez lasy Jednostek Dwutlenku Węgla (JDW) dla przedsiębiorców planowane jest podczas tegorocznych targów POL-ECO System, które odbędą się między 23 a 25 października w Poznaniu.

Cały dochód ze sprzedaży JDW Lasy Państwowe przeznaczą na prośrodowiskowe działania wskazane przez nabywców – wśród projektów do wyboru są m.in. wsparcie ochrony gatunkowej bociana czarnego, sokoła wędrownego, budowa lub modernizacja ścieżek edukacyjnych obiektów turystycznych czy stworzenie arboretum krzewów polskich.

Polska Agencja Prasowa