JSW nadal prowadzi rozmowy z Prairie Mining

22 listopada 2019, 13:15 Alert

Jastrzębska Spółka Węglowa nadal prowadzi rozmowy z Prairie Mining na temat nabycia aktywów należących do australijskiej spółki. Nie chce jednak ujawnić szczegółów.

Kopalnia Bzie-Dębina / fot. JSW

– Aktualizujemy strategię. Staramy się nadążać za tym co niesie rynek. Chcemy podjąć radykalne działania. W tej chwili mamy na uwadze i mocno analizujemy projekt Dębieńsko i Chełm. Budujemy Bzie-Dębina. To nasz największy projekt i go zbudujemy – powiedział Artur Dyczko, wiceprezes ds. strategii i rozwoju.

– Poważnie podchodzimy do wszystkich inwestycji. Wszystkie projekty są analizowane. Pewne rzeczy się nie zmieniają. W strategii jest zapis o konieczności poszerzania naszej bazy surowcowej, w tym węgla koksowego. Pozwólcie nam zaktualizować tę strategię. Będzie ona kompletna i zabezpieczała nasze interesy – dodał odpowiadając na pytanie BiznesAlert.pl o to, czy nadal JSW traktuje zakup aktywów Prairie Mining jako inwestycję strategiczną.

28 września minął termin obowiązywania, przedłużonej w lutym, umowy między JSW a Prairie Mining w sprawie nawiązania potencjalnej współpracy przy projektach węglowych w Polsce. Sprawa dotyczy przejęcia kontroli nad projektem górniczym Dębieńsko na Śląsku oraz budowy nowej kopalni Jan Karski na Lubelszczyźnie.

W raporcie bieżącym z 15 listopada JSW potwierdził, że pozostaje w tej sprawie w kontakcie z Prairie Mining. Jednocześnie zarząd informuje, że rozmowy toczą się wciąż w ramach wcześniej określonej formuły. Wcześniej jednak spółka nie widziała konieczność raportowania tej informacji, tłumacząc się, że ,,nie powstała żadna poufna informacja wymagająca publikacji w formie raportu bieżącego”. Sprawą zajęła się jednak Komisja Nadzoru Finansowego.

Do sprawy odniosło się Prairie Mining. W opublikowanym 31 października raporcie bieżącym, spółka stwierdziła, że od czasu odwołania Daniela Ozona z funkcji prezesa JSW, czyli od czerwca 2019 roku, nie doszło do żadnej istotnej dyskusji z JSW. W związku z czym spółka zamierza ponownie przeanalizować sytuację rynkową w odniesieniu do ewentualnej dalszej współpracy z polską spółką.

– Nie chce się odnosić do komunikatu Prairie Mining. Podaliśmy nasz komunikat. Napisaliśmy pismo do Komisji Nadzoru Finansowego. W tej chwili tyle mogę powiedzieć, że w ramach podstawowych działań trwa komunikacja. Kancelaria prawna komunikuje się z Prairie Mining – powiedział wiceprezes Dyczko. – Jeżeli są negocjacje, to powinny być zachowane dla stron, zanim wpłyną na rzeczywistość – dodał Radosław Załoziński, wiceprezes ds. finansowych JSW.

Piotr Stępiński

A nie mówiliśmy? Koniec zmowy milczenia wokół JSW