Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) zamierza kupić od Kopeksu Przedsiębiorstwo Budowy Szybów (PBSz), specjalizujące się w usługach górniczych – nie tylko w budowie szybów, ale także np. drążeniu podziemnych chodników. Wartość transakcji oszacowano na 205,3 mln zł.
Jak podał Kopex, we wtorek – po kilku miesiącach rozmów – przedstawiciele tej spółki oraz JSW podpisali dokument (tzw. term-sheet) dotyczący podstawowych warunków transakcji, w wyniku której jastrzębska spółka ma docelowo kupić od grupy Kopex pakiet 95,01 proc. akcji Przedsiębiorstwa Budowy Szybów.
W styczniu br. JSW złożyła tzw. warunkową wiążącą ofertę przejęcia 95,01 proc. akcji PBSz, którego właścicielami są spółki grupy Kopex, obecnie wchodzącej w skład grupy Famur. Teraz, po uzgodnieniu warunków transakcji, strony mają trzy miesiące na podpisanie ostatecznej umowy.
Aby sfinalizować przejęcie PBSz przez JSW, wymagana będzie m.in. zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na koncentrację, zwolnienie obciążeń na majątku PBSz i na przedmiocie transakcji (wynikających z umowy restrukturyzacyjnej) oraz – jak podano we wtorkowym komunikacie – „zawarcie satysfakcjonujących porozumień ze związkami zawodowymi PBSz i dwoma największymi kontrahentami” – spółkami Tauron Wydobycie i KGHM Polska Miedź. Potrzebna będzie również zgoda obligatariuszy JSW oraz uzyskanie zgód korporacyjnych.
Wiceprezes Kopeksu Bartosz Bielak, cytowany we wtorkowym komunikacie spółki, przypomniał, że sprzedaż akcji PBSz w wynika m.in. z umowy restrukturyzacyjnej z 1 grudnia 2016 r., gdzie założono takie rozwiązanie jako sposób na spłatę zadłużenia i zakończenie restrukturyzacji grupy Kopex.
„Należy podkreślić, że Term-Sheet określa jedynie ramy transakcji, której dojście do skutku uzależnione będzie od wynegocjowania i podpisania umowy sprzedaży akcji oraz spełnienia szeregu warunków” – zaznaczył wiceprezes Bielak.
Przedmiotem działalności PBSz, którego siedziba mieści się w Tarnowskich Górach, są specjalistyczne usługi górnicze: wykonywanie wyrobisk pionowych (głównie szybów i szybików), poziomych i tuneli, budownictwo, działalność w zakresie architektury i inżynierii, wynajem maszyn i urządzeń, a także instalowanie, naprawa i konserwacja maszyn dla górnictwa, kopalnictwa i budownictwa.
O zainteresowaniu JSW przejęciem PBSz prasa informowała w listopadzie ub. roku. Przedstawiciele JSW potwierdzali wówczas, że firma „nie wyklucza ewentualnego zainteresowania” projektami na rynku górniczym, ale zastrzegali, że prowadzone analizy nie są równoznaczne z podjęciem decyzji. Wartość potencjalnej transakcji szacowano wówczas w prasie na 250-300 mln zł; JSW nie komentowała tych doniesień.
JSW jest jedną ze spółek węglowych korzystających z usług PBSz – firma zajmowała się m.in. głębieniem nowego szybu JSW, służącego udostępnieniu do eksploatacji złoża węgla Bzie-Dębina.
Polska Agencja Prasowa