BezpieczeństwoEnergetykaEnergia elektrycznaInfrastruktura

Szwedzi zgodzą się na wspólny kabel podwodny, jeżeli Niemcy spełnią warunki

Kabel podmorski. Fot.: Flickr

Kabel podmorski. Fot.: Flickr

Szwecja chce uzależnić zgodę na budowę kabla podwodnego między Niemcami a Szwecja od wprowadzenia przez Niemcy zróżnicowanych stref cenowych, które są stosowane w krajach skandynawskich.

– Gdyby Niemcy otworzyły się na wprowadzenie [odrębnej] strefy cenowej w północnych Niemczech, moglibyśmy usiąść razem [do stołu] i dyskutować o [kablu podwodnym] Hansa – powiedziała Busch w rozmowie z dziennikarzami.

W czerwcu 2024 roku Szwecja wstrzymała zgodę na planowaną budowę kabla “Hansa PowerBridge” przez Morze Bałtyckie, powołując się na ryzyko wyższych cen dla szwedzkich odbiorców.

Phuc-Vinh Nguyen, szef działu energii w Instytucie Jacques’a Delorsa wyjaśnił niemieckiemu Table.Media, że Szwecja skorzystałaby na niższych cenach prądu w północnych Niemczech oraz bardziej sterowalnej produkcji prądu w Niemczech.

– Solą w oku Sztokholmu jest zamknięcie niemieckich elektrowni jądrowych – uważa Nguyen.

Równowaga cenowa

W ostatnich dniach duże ilości prądu ze Skandynawii i krajów bałtyckich musiało zostać wyeksportowane do Niemiec za pomocą podmorskich połączeń. Ceny prądu osiągały poziom 900 euro/MWh. Niemcy są wspólnym rynkiem energetycznym z innymi krajami nad Morzem Bałtyckim, co oznacza, że nagły niedobór prądu w Niemczech prowadzi do eksplozji cen energii w całym tym regionie.

Table.Media / Aleksandra Fedorska

„Nieznani” sprawcy psują kable na Bałtyku, więc energetyka musi uważać. Spięcie


Powiązane artykuły

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i kanclerz Niemiec Friedrich Merz, foto: president.gov.ua

Ukraina prosi Niemcy o nową broń. Na liście obrona powietrzna, pojazdy i EW

Kijów przygotował listę pilnych potrzeb wojskowych i przekazał ją niemieckiemu rządowi. Ukraina prosi o wsparcie m.in. w zakresie obrony powietrznej,...

Udostępnij:

Facebook X X X