Kanada chce stać się liderem polityki klimatycznej

0
14

(UPI/Patrycja Rapacka)

Nowo wybrany premier Kanady Justin Trudeau ogłosił 26 listopada 2015 r., że jego państwo planuje duże zmiany w polityce ochrony środowiska. Chce zamienić się w lidera w walce ze zmianami klimatu. Premier ogłosił powyższe stanowiska podczas spotkania z regionalnymi władzami Kanady.

Jak podaje United Pres Agency, Kanada chce zwiększyć swoją rolę w globalnej polityce ochrony środowiska. Kanada poczuła się dotknięta opinią wygłoszoną po zablokowaniu przez Waszyngton budowy ropociągu Keystone XL. Oskarżono ją, że jest producentem brudnej ropy i przyczynia się znacznie do zanieczyszczenia środowiska w Północnej Ameryce. Faktem jest, idąc za informacjami UPI, że tempo ocieplania i zanieczyszczenia klimatu na obszarze Kanady jest dwukrotnie większe w porównaniu do wskaźników z innych części świata. Ponadto dwukrotnie szybciej topnieje tzw. wieczna zmarzlina, wzrasta poziom wód w morzach, postępuje erozja jakości wody oraz można zaobserwować dwukrotnie więcej wypadków związanych z pożarami lasów.

Trudeau zapowiedział swoje aktywne uczestnictwo w najbliższym szczycie klimatycznym w Paryżu w celu wypracowania wyznaczników zmian w polityce klimatycznej także dla Kanady.

Poprzedni kanadyjski rząd, kierowany przez Stephena Harpera z Konserwatywnej Partii Liberalnej, był bardzo krytykowany przez środowisko międzynarodowe za swoje działania i stosunek do światowej polityki klimatycznej. W ciągu swojej kadencji nie zaproponował konkretnych przepisów regulujących emisję dwutlenku węgla oraz sprzeciwiał się każdemu projektowi dotyczącemu zmian w podatkach nałożonych na górnictwo. Według opinii i analityków, kraj odbiega swoimi działaniami od zamierzeń, w ramach których powinien zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do 2020 r. Co więcej, UPI informuje, że w ciągu ostatnich 5 lat emisja CO2 w Kanadzie zdecydowanie wrosła. Ponadto krytyka względem Kanady jest zaostrzona ze względu na fakt, że uważa się te państwo za mocarstwo energetyczne, który przynajmniej w teorii powinno zabiegać też i o ochronę środowiska.

Więcej informacji:

Obama zablokował budowę ropociągu Keystone XL

CEEP: Brak globalnego porozumienia na szczycie klimatycznym będzie groźny dla Europy

G20 zajmuje stanowisko przed szczytem klimatycznym