EnergetykaEnergia elektrycznaGaz.Węgiel. energetyka węglowa

Karpiński: Górnictwo i energetyka to fundamenty bezpieczeństwa kraju

– Fundamentalną częścią bezpieczeństwa energetycznego, także wymagającą interwencji państwa, musi stać się polskie górnictwo i energetyka. Celem rządu jest rehabilitacja polskiego węgla oraz dalsze umacnianie bezpieczeństwa energetycznego kraju – powiedział premier Donald Tusk podczas uroczystego otwarcia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Polska ma jedne z największych w Europie złóż węgla brunatnego i kamiennego. Oba surowce zaspokajają niemal 90 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.

– Polityka rządu zmierza w kierunku budowy nowoczesnych, niskoemisyjnych instalacji energetycznych, szukania przewag inwestycyjnych oraz innowacyjnych – powiedział Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa, podczas panelu dyskusyjnego poświęconego reindustrializacji przemysłu w Europie.

Włodzimierz Karpiński przypomniał, że toczą się prace nad ograniczeniami emisyjności dwutlenku węgla w elektrowniach opalanych węglem. W celu podnoszenia sprawności starych elektrowni budowane są nowoczesne i wydajne, które spełniają najwyższe parametry ekologiczne. W niskoemisyjne moce wytwórcze wykorzystujące węgiel oraz inne surowce, spółki z udziałem Skarbu Państwa zainwestują do 2020 r. ok. 30 mld zł. Aktualnie trwają prace nad budową bloków energetycznych opalanych węglem kamiennym w Kozienicach i Opolu.

Polskie bezpieczeństwo energetyczne będzie umacniać także nowoczesna infrastruktura naftowa. Przyjęta przez Sejm RP nowelizacja ustawy terminalowej będzie katalizatorem wielkich inwestycji w sektorze energetycznym. Do 2020 spółki z udziałem Skarbu Państwa na inwestycje w infrastrukturę gazową przeznaczą 18 mld zł. Nowelizacja daje możliwość szybkiej i sprawnej budowy sieci około 3,4 tys. km gazociągów, które zlokalizowane będą głównie w Południowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej Polsce. Ich budowa pozwoli na zwiększenie możliwości wykorzystania gazu z terminalu LNG w Świnoujściu i zapewnienie bezpieczeństwa dostaw wszystkim krajowym odbiorcom.

– Europa stawia na reindustrializację swojego przemysłu. Nowy przemysł musi być także innowacyjny, i jednocześnie musi dbać o środowisko. Pamiętajmy jednak, że nie może być sprawnego przemysłu bez dbania o energię – powiedział Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach jest dorocznym wydarzeniem, w którym aktywny udział bierze szerokie grono europejskiej sceny politycznej, gospodarczej i biznesowej. W tym roku przypada 6. edycja EKG.

W ciągu trwającego trzy dni kongresu, czynny udział w panelach dyskusyjnych wezmą Zdzisław Gawlik, sekretarz stanu w MSP oraz Rafał Baniak i Paweł Tamborski, podsekretarze stanu w MSP.

Źródło: MSP


Powiązane artykuły

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Kotły gazowe w Czystym Powietrzu, ale tylko dla spóźnialskich

Od 15 lipca NFOŚiGW będzie przyjmował wnioski na dofinansowanie zakupu kotłów gazowych. Z pomocy będą mogły skorzystać tylko osoby, które...

Udostępnij:

Facebook X X X