– Fundamentalną częścią bezpieczeństwa energetycznego, także wymagającą interwencji państwa, musi stać się polskie górnictwo i energetyka. Celem rządu jest rehabilitacja polskiego węgla oraz dalsze umacnianie bezpieczeństwa energetycznego kraju – powiedział premier Donald Tusk podczas uroczystego otwarcia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Polska ma jedne z największych w Europie złóż węgla brunatnego i kamiennego. Oba surowce zaspokajają niemal 90 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.
– Polityka rządu zmierza w kierunku budowy nowoczesnych, niskoemisyjnych instalacji energetycznych, szukania przewag inwestycyjnych oraz innowacyjnych – powiedział Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa, podczas panelu dyskusyjnego poświęconego reindustrializacji przemysłu w Europie.
Włodzimierz Karpiński przypomniał, że toczą się prace nad ograniczeniami emisyjności dwutlenku węgla w elektrowniach opalanych węglem. W celu podnoszenia sprawności starych elektrowni budowane są nowoczesne i wydajne, które spełniają najwyższe parametry ekologiczne. W niskoemisyjne moce wytwórcze wykorzystujące węgiel oraz inne surowce, spółki z udziałem Skarbu Państwa zainwestują do 2020 r. ok. 30 mld zł. Aktualnie trwają prace nad budową bloków energetycznych opalanych węglem kamiennym w Kozienicach i Opolu.
Polskie bezpieczeństwo energetyczne będzie umacniać także nowoczesna infrastruktura naftowa. Przyjęta przez Sejm RP nowelizacja ustawy terminalowej będzie katalizatorem wielkich inwestycji w sektorze energetycznym. Do 2020 spółki z udziałem Skarbu Państwa na inwestycje w infrastrukturę gazową przeznaczą 18 mld zł. Nowelizacja daje możliwość szybkiej i sprawnej budowy sieci około 3,4 tys. km gazociągów, które zlokalizowane będą głównie w Południowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej Polsce. Ich budowa pozwoli na zwiększenie możliwości wykorzystania gazu z terminalu LNG w Świnoujściu i zapewnienie bezpieczeństwa dostaw wszystkim krajowym odbiorcom.
– Europa stawia na reindustrializację swojego przemysłu. Nowy przemysł musi być także innowacyjny, i jednocześnie musi dbać o środowisko. Pamiętajmy jednak, że nie może być sprawnego przemysłu bez dbania o energię – powiedział Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego.
Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach jest dorocznym wydarzeniem, w którym aktywny udział bierze szerokie grono europejskiej sceny politycznej, gospodarczej i biznesowej. W tym roku przypada 6. edycja EKG.
W ciągu trwającego trzy dni kongresu, czynny udział w panelach dyskusyjnych wezmą Zdzisław Gawlik, sekretarz stanu w MSP oraz Rafał Baniak i Paweł Tamborski, podsekretarze stanu w MSP.
Źródło: MSP