Karpiński: PIR finansuje elektrownie i autostrady

8 stycznia 2015, 09:31 Drogi
droga w tunelu

Od końca września 2014 r. w ramach programu zostały zawarte 23 umowy o wartości 4,5 mld zł. W sumie Inwestycje Polskie to dziś 89 podpisanych umów o wartości 21,3 mld zł. – W II kwartale 2015 r. powinien być gotowy projekt ufunduszowienia PIR. Po przekształceniach PIR będzie zarządzać funduszami – powiedział Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa.

Ufunduszowienie działalności PIR pozwoli na optymalne wykorzystanie posiadanych przez PIR środków. W przyszłości umożliwi wejście kapitałowe inwestorów zewnętrznych do utworzonych funduszy co zwiększy ilość środków, które będą mogły być przeznaczone na rozwój infrastruktury w Polsce.

W ramach zarządzanych przez PIR funduszy będzie funkcjonował Fundusz Infrastruktury Samorządowej (FIS). Celem FIS jest wsparcie finansowania infrastrukturalnych inwestycji potrzebnych w województwach, powiatach i gminach. Fundusz ma być narzędziem zapewniającym samorządom współfinansowanie niezbędne dla inwestycji realizowanych w ramach nowej perspektywy finansowej 2014-2020. W odróżnieniu od dotychczasowych form finansowania infrastruktury w ramach programu Inwestycje Polskie, FIS będzie mógł obejmować akcje i udziały w istniejących spółkach komunalnych.

– Fundusz Infrastruktury Samorządowej zacznie działać już w I kwartale 2015 r. Liczymy na to, że samorządy zaczną korzystać z oferty finansowania dostępnej w jego ramach. Fundusz umożliwi realizację wielu lokalnych projektów inwestycyjnych, które wpłyną na poprawę jakości życia lokalnych społeczności bez zwiększania zadłużenia sektora samorządowego – powiedział Włodzimierz Karpiński.

Inwestycje Polskie finansują największe projekty, takie jak budowa nowych elektrowni i autostrad oraz mniejsze, ale ważne dla lokalnej społeczności.

Inwestycje Polskie to dziś 89 podpisanych umów o wartości 21,3 mld zł. Od końca września w ramach programu zostały zawarte 23 umowy o wartości 4,5 mld zł.

W tym okresie w ramach Inwestycji Polskich udzielony został kredyt terminowy do 256 mln zł dla Grupy Azoty. Pieniądze umożliwią sfinansowanie budowy nowej elektrociepłowni.

PGE w ramach programu Inwestycje Polskie dostała kredyt o wartości 1 mld zł. Pieniądze popłyną na rozbudowę i modernizację mocy wytwórczych, na którą PGE przeznaczy w sumie 30 mld zł do 2020 r.

Źródło: Ministerstwo Skarbu Państwa