Dlaczego wielu Niemców nadal nie może zapłacić kartą bankową?

31 maja 2022, 09:00 Alert

Od prawie tygodnia w Niemczech nie funkcjonują terminale płatnicze amerykańskiej firmy Verifone. Chodzi konkretnie o model H5000, który między innymi obsługuje płatności kartą bankową (EC) w tak popularnych i ważnych w Niemczech sklepach spożywczych jak Aldi.

Źródło: Freepik
Źródło: Freepik

Model H5000 jest w Niemczech sprzedawany od 2012 roku. W innych krajach ten model nie odniósł sukcesu. Niemiecka gazeta Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) podaje, że 40 procent wszystkich terminali płatniczych, a jest ich 840 000 w Niemczech, to właśnie model H5000.

Właściwie te terminale są już technologicznie stare i nieaktualne. Obecnie ten model nie może sobie poradzić, bo 25 grudnia cały ten system nie uzyskał certyfikatu i teraz nie reaguje na aktualizacje ani na zdalne kierowanie systemem.

-Oczywiście pojawia się pytanie o winę, dlaczego tak stare urządzenia w ogóle są jeszcze w użyciu. A winna jest mieszanką skąpstwa i ignorancji. Sama firma Verifone już poleciła swoim klientom zmianę terminali. Ale oczywiście nowe urządzenia i wymiana też kosztują – niewiele, ale coś kosztują. Urządzenia są już nie tylko technicznie nieaktualne, ale także pod względem przepisów – informuje FAZ.

Sklepy takie jak Aldi, Netto, Rossmann i Edeka teraz na szybko wymieniają terminale. Wymiana ta jednak trwa i naradzie jeszcze nie wszyscy klienci mogą płacić kartą bankową. Ta forma płatności, mimo licznych nowoczesnych innych form płatności jest nadal preferowana przez Niemców, co wydaje się nie tylko przeżytkiem, ale też głównym powodem, dlaczego doszło do awarii terminali płatniczych.

Aleksandra Fedorska

Holendrzy tankują mniej przez wysokie ceny paliw