Rosjanie zapłacą za blokadę megaprojektów? Ślady prowadzą do separatystów z Katalonii

3 lutego 2024, 06:00 Alert

Śledztwo w Hiszpanii bada podejrzenie, że separatyści katalońscy ze związkami z Kremlem oraz skrajną prawicą w Niemczech i Włoszech planowali między innymi blokadę gazociągu Midcat z terytorium hiszpańskiego do Francji.

Flaga Katalonii. Fot. Wikimedia Commons.
Flaga Katalonii. Fot. Wikimedia Commons.

Śledztwo żandarmerii hiszpańskiej prowadzone przez prokuratora Joaquina Auirre w Hiszpanii doprowadziło do publikacji niejawnego raportu, który dotarł do redakcji SWR, El Periodico oraz Organized Crime and Corruption Reporting Project. Opisuje powiązania seperatystów katalońskich ze skrajną prawicą w Niemczech oraz Włoszech i Kremlem. Rosjanie mieli wykorzystywać Katalończyków do destabilizacji Unii Europejskiej.

Według El Debate żandarmeria ustaliła, że Kreml chciał przekazać na konto Katalończyków 500 mld dolarów do szwajcarskiego banku UBS a także wysłać 10 tysięcy żołnierzy do Katalonii po ogłoszeniu niepodległości w 2017 roku po nielegalnym referendum.

Na czatach seperatystów katalońskich pojawiły się dyskusje o planie blokady gazociągu Midcat mającego połączyć hiszpański hub LNG z Francją i dać więcej gazu spoza Rosji Staremu Kontynentowi. Szkic dokumentu programowego Katalończyków sugeruje, że Rosjanie mogliby płacić stałą kwotę za blokadę Midcat. Dziennik Vozpopuli informował, że Katalończycy mieli otrzymywać co roku określoną sumę na blokadę MidCat.

MidCat został zamrożony w 2019 roku po protestach ludności, w tym Katalończyków. Projekt został porzucony w grudniu 2022 roku na rzecz wodorociągu H2Med do dostaw zielonego wodoru. Zakłada połączenie o przepustowości 2 mln ton rocznie między Hiszpanią i Portugalią na lądzie oraz morskie z Barcelony do Marsylii, omijające Katalonię za 2,5 mld euro do ukończenia w 2030 roku.

Co ciekawe, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała w marcu 2022 roku hiszpańskiego dziennikarza pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji w roli agenta wywiadu wojskowego GRU. Ma paszport Hiszpanii, ale pochodzi z Rosji. Jego matka przeniosła się po rozwodzie z Rosji do Hiszpanii i kraju Basków, a potem do Katalonii.

Tagesschau / El Debate / Vozpopuli / Wojciech Jakóbik

Rosja wpływała na referendum w Katalonii? 90 procent uczestników za odłączeniem od Hiszpanii