AlertEnergetykaGaz.

Katar nie chce sprzedać Niemcom LNG

FSRU. Fot. Hoegh LNG.

FSRU. Fot. Hoegh LNG.

Chiny podpisały z Katarem kontrakt na 27 lat, w ramach którego ten drugi dostarczy aż 108 milionów ton gazu skroplonego. Katarczycy nalegają na umowy długoterminowe ze względu na inwestycje w rozbudowę wydobycia i skraplania gazu o wartości 45 mld dolarów, a także gigantyczną rozbudowę floty tankowców LNG. Polska posiada taki długoterminowy kontrakt z Katarem.

– Katar posiada 18,9 procent udziałów w Rosnieft, państwowym koncernie naftowym Rosji. Kraj ten nie chce dokonywać kolejnych inwestycji w Rosji, ale nie chce też dołączyć do wycofywania się zachodnich firm energetycznych z Rosji związanych z inwazją na Ukrainę – podkreśla gazeta Handelsblatt.

BiznesAlert.pl podał, że Niemcy od miesięcy rozmawiają z Katarem o możliwościach dostaw LNG. Niemcy, które potrzebują olbrzymich ilości gazu po tym, jak dostawy z Rosji się skończyły, opierają się jednak na kontraktach nie dłuższych niż pięć lat.

– Mimo wstępnych pozytywnych wypowiedzi strony katarskiej dotąd nie zawarto ani jednej umowy między Katarem a Niemcami dotyczącej dostaw LNG – reasumuje Handelsblatt.

Katarsko-niemieckich problemów jest jednak więcej, jak podaje gazeta Handelsblatt, bo Niemcy rozczarowały Katarczyków już nie jeden raz jeśli chodzi o import gazu. Jeszcze parę lat temu Katar był zainteresowany inwestycjami w niemieckie gazoporty, ale one zostały wyliczone na korzyść budowy Nord Stream 2. Katarczycy zainwestowali więc w belgijski gazoport Zeebrügge. Drugim punktem zapalnym jest krytyka płynąca z Europy skierowana do władz Kataru.

– Przede wszystkim mamy do czynienia z coraz głośniejszą krytyką ze strony Europy dotyczących Mistrzostw Świata w piłce nożnej, które w niedzielę rozpoczęły się w Katarze, oraz warunków życia pracowników migrujących w tym kraju. Rząd katarski reaguje z rosnącą irytacją na niekończący się strumień oskarżeń – pisze Handelsblatt.

Handelsblatt/Aleksandra Fedorska

Świat będzie przez Rosję bił się o LNG, który Polska już ma


Powiązane artykuły

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...
Pierwszy polski wiatrak na Morzu Bałtyckim. Fot. Orlen

Jest pierwszy wiatrak Orlenu na Bałtyku

Orlen i kanadyjski Northland Power rozpoczęły instalację morskich turbin wiatrowych w polskiej części Bałtyku. Pierwszy wiatrak o mocy 15 MW...

Udostępnij:

Facebook X X X