Tusk zapowiedział powstanie ministerstwa przemysłu z siedzibą w Katowicach

8 grudnia 2023, 12:15 Alert

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej i kandydat na premiera Donald Tusk na piątkowej konferencji prasowej zapowiedział powołanie ministerstwa przemysłu z siedzibą w Katowicach. Na jego czele ma stanąć prof. Marzena Czarnecka.

Katowice z lotu ptaka. Źródło: Wikipedia
Katowice z lotu ptaka. Źródło: Wikipedia

Utworzenie ministerstwa przemysłu na Śląsku było jedną z obietnic wyborczych Tuska. Jak podkreślają przedstawiciele PO, decyzja ta pozwoli na lepszą komunikację ze środowiskami górniczymi i przemysłowymi.

– Jak wiecie, powstaje Ministerstwo Przemysłu w Katowicach, pani prof. Marzena Czarnecka jest odpowiedzialna za jego skonstruowanie. To było moje zobowiązanie, zostanie wypełnione – powiedział Donald Tusk na dzisiejszej konferencji prasowej.

– Pani minister jest gotowa do pracy. Dla mnie jest bardzo ważne, żeby ministerstwo przemysłu skoncentrowało się na tych najbardziej palących problemach dotyczących kopalni, górnictwa, Śląska jako całości – dodał przewodniczący PO.

Warto zwrócić uwagę, że Marzena Czarnecka ma tytuł doktora habilitowanego nauk ekonomicznych i jest też radcą prawnym. Pracuje na etacie profesora w Katedrze Prawa i Ubezpieczeń na Uniwersytecie Ekonomicznym  w Katowicach. Wykłada także na uczelniach zagranicznych.

Przyszła minister przemysłu jest autorką publikacji z zakresu energetyki,  prawa energetycznego oraz ochrony konsumentów. Była odpowiedzialna za współtworzenie programu wyborczego w zakresie energetyki.

Silesia24 / Jacek Perzyński

Katowice zmodernizują sortownię odpadów i poprawią się w recyklingu