Kawasaki: W ciągu 10 lat wodór zastąpi benzynę w wyścigach motocyklowych

22 stycznia 2022, 06:30 Alert
Motocykl Kawasaki Zx6R. Źródło Pixabay
Motocykl Kawasaki Zx6R. Źródło: Pixabay

Wodór zastąpi benzynę jako paliwo w wyścigach motocyklowych mistrzostw świata w ciągu pięciu do dziesięciu lat. Będzie to wkład branży w walkę z emisjami gazów cieplarnianych – powiedział Manuel Puccetti, właściciel zespołu motocyklowego Kawasaki.

Wodór w wyścigach motocyklowych?

– Każdy kierowca biorący udział w wyścigach motocyklowych mistrzostw świata zużywa obecnie około 1500 litrów benzyny rocznie, w sumie około 100 kierowców na całym świecie – powiedział Puccetti podczas spotkania Rosatom Week na Expo 2020 w Dubaju. Dodał, że jego zespół zastosował w swoich motocyklach materiały kompozytowe od Rosatomu na bazie włókna węglowego. Został on także zapytany o potencjał wodoru w motocyklach: – Podczas gdy wyścigi motocyklowe mistrzostw świata zmierzają w kierunku motocykli napędzanych energią elektryczną, prawdopodobnie w następnej kolejności pojawi się paliwo wodorowe – ocenił przedstawiciel Kawasaki.

Wodór jest już stosowany w samochodach, a Toyota, firma Everfuel i duńska firma taksówkarska DRIVR ogłosiły w styczniu porozumienie w sprawie zwiększenia floty taksówek wodorowych w Kopenhadze. Pięcioletnia współpraca ma na celu zwiększenie floty taksówek Toyota Mirai z wodorowymi ogniwami paliwowymi do ponad 200 do końca tego roku, z około 100 obecnie.

S&P Platts/Michał Perzyński