KE nie zablokuje Nord Stream 2, ale wprowadzi nowe mechanizmy bezpieczeństwa gazowego

0
20

Poseł Jacek Saryusz-Wolski skierował do Komisji Europejskiej pytanie o zgodność projektu rozbudowy gazociągu Nord Stream z priorytetami Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa energetycznego.

– W sprawozdaniu o stanie Unii Energetycznej zwraca się uwagę, że Nord Stream 2 „nie dałby dostępu do nowych źródeł dostaw.”, ale jednocześnie zwiększyłyby przesył gazu z Rosji. W związku z tym Nord Stream 2 byłby niezgodny z założeniami Unii Energetycznej oraz celami strategii bezpieczeństwa energetycznego w zakresie bezpieczeństwa, solidarności, zaufania i zmniejszania zależności od jednego dostawcy – pisze poseł. – Jak stanowią konkluzje Rady w sprawie dyplomacji energetycznej, unia energetyczna „powinna być wspierana przez spójną politykę zagraniczną, biorąc pod uwagę rozwój sytuacji geopolitycznej”. Przegląd Partnerstwa Wschodniego z 2015 roku podkreśla znaczenie tego regionu dla bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej, natomiast wiceprzewodniczący Szefczovicz podkreślił kluczową rolę Ukrainy, jako kraju tranzytowego – przypomina Polak.

– Ponieważ Komisja podkreślała niezgodność równoległego gazociągu South Stream z priorytetami UE i przestrzegała przed omijaniem krajów tranzytu w Europie Środkowo-Wschodniej, w jaki sposób Nord Stream 2 jest zgodny ze strategią bezpieczeństwa energetycznego, przeglądem Partnerstwa Wschodniego i celami unii energetycznej i jak wpisuje się w unijną „spójną politykę zagraniczną”, biorąc od uwagę rozwój sytuacji geopolitycznej” w ramach Partnerstwa Wschodniego – pyta Saryusz-Wolski. – Jakie są konsekwencje zwiększonych przesyłów gazu z Rosji przez Nord Stream 2 dla krajów tranzytu w Europie Środkowo-Wschodniej? Biorąc pod uwagę negocjacje między prezydentem (Rosji Władimirem – przyp. red.) Putinem i wicekanclerzem (Niemiec Sigmarem – przyp. red.) Gabrielem, zaprzeczające „czysto komercyjnemu” charakterowi projektu, czy Komisja nadal zamierza ograniczyć się wyłącznie do analizy prawnej projektu Nord Stream 2 – pyta poseł.

Komisja Europejska udzieliła odpowiedzi polskiemu eurodeputowanemu.

– W komunikacie na temat stanu unii energetycznej z dnia 18 listopada 2015 roku Komisja odnotowała projekt budowy dwóch kolejnych odcinków gazociągu Nord Stream. Komisja jest zdania, że gazociąg Nord Stream 2 (o ile zostałby zbudowany) nie zapewniłby dostępu do nowych źródeł dostaw, ale zwiększyłby zdolność przesyłową z Rosji do UE, mimo, że obecnie zdolność tę wykorzystuje się jedynie w 50 procentach – odpowiada Miguel Arias Canete, komisarz ds. klimatu i energii.

– Mogłoby to wywrzeć niekorzystny wpływ na istniejące trasy przesyłu, w tym przez Ukrainę – kontynuuje. – W tym świetle Komisja nadal uważa, że Ukraina pozostaje wiarygodnym partnerem tranzytowym dla rosyjskiego gazu i że w interesie wszystkich stron leży, by Ukraina pozostała ważnym państwem tranzytowym.

– Komisja dokonuje również analizy strategicznego wpływu projektu na unijne rynki gazu. W tym kontekście UE będzie wspierać projekty infrastrukturalne zgodne z głównymi zasadami unii energetycznej, w tym europejskiej strategii bezpieczeństwa energetycznego. Zamiar ten został potwierdzony przez Radę Europejską. Ponadto Komisja dąży do utworzenia lepiej połączonych i bardziej konkurencyjnych rynków gazu w Europie za pomocą takich inicjatyw, jak Południowy Korytarz Gazowy, a także Grupa Wysokiego Szczebla ds. Tworzenia Gazowych Połączeń Międzysystemowych w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej.

– Na początku 2016 roku Komisja przedstawi zestaw inicjatyw mających szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa dostaw, przede wszystkim w odniesieniu do gazu ziemnego. Obejmują one między innymi: przegląd rozporządzenia ws bezpieczeństwa dostaw gazu, przegląd decyzji dotyczącej umów międzyrządowych, strategię w zakresie LNG i składowania oraz strategię w zakresie ogrzewania i chłodzenia – podsumowuje Canete.