DGP: KE może zająć się fuzją Orlenu i Lotosu

17 października 2018, 09:45 Alert

Istnieje możliwość, że wniosek koncentracyjny dotyczący przejęcia Lotosu przez Orlen, Komisja Europejska będzie chciała rozpatrzyć sama, bez przekazywania sprawy do UOKiK – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

PKN Orlen. Fot. BiznesAlert.pl

Osoby zbliżone do transakcji mówią, że „rozmowy z Komisją, prowadzone w ramach tak zwanej prenotyfikacji, przebiegają w dobrej atmosferze, mają bardzo merytoryczny charakter”. Na pierwszym spotkań zasygnalizowano jednak, że KE będzie chciała rozpatrzyć wniosek koncentracyjny sama, bez przekazywania go do krajowego organu antymonopolowego – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Gazeta przypomina, że wniosek koncentracyjny ma on trafić do Komisji Europejskiej najpóźniej w grudniu. Po jego złożeniu KE zwróci się z prośbą o opinie o nim do firm konkurencyjnych Orlenu i Lotosu oraz do polskiego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK mógłby wtedy zwrócić się z wnioskiem o przekazanie sprawy do rozpatrzenia w Polsce. DGP zwraca uwagę, ze sytuacja taka miała miejsce w przypadku przygotowywanej obecnie wymiany aktywów między niemieckimi koncernami E.ON i RWE. Wartość tej transakcji to 22 mld euro. Dla porównania połączone aktywa Orlenu i Lotosu mają wartość ok. 13 mld euro.

Z deklaracji Orlenu wynika, że proces połączenia z Orlenem toczy się zgodnie z harmonogramem, co oznacza, że transakcja powinna zostać zamknięta w trzecim lub czwartym kwartale przyszłego roku.

Dziennik Gazeta Prawna/CIRE.PL