Polska ma odmienny od innych krajów UE miks energetyczny, a systemowi było daleko do warunków rynkowych. Decyzje polityczne Unii Europejskiej w zakresie energetyki są wspierane przez Polskę, jako kraj członkowski, dlatego też i Polska jest częścią naszego planu, aby systemy energetyczne dostarczały czystą, bezpieczną energię, na którą wszystkich nas stać. Cele powinny być spełnione i wyzwaniem jest takie zaprojektowanie polityki energetycznej, aby wzięte zostały pod uwagę wszystkie systemy energetyczne w UE – powiedział zastępca dyrektora generalnego DG Competition Gert-Jan Koopman, podczas Okrągłego Stołu Energetycznego.
Dodał, że zmiany prawne pokazują, iż ewolucja energetyczna będzie postępować, jednak celem Komisji nie jest to, aby narzucać miks energetyczny, bo każdy kraj ma prawo wyboru źródeł energii. – Komisja chce pomóc we wdrożeniu regulacji, które wesprą dostępność energii dla wszystkich. Wsparcie Polski dla OZE jest imponujące i dotyczy 40 mld zł, które zostały już zatwierdzone, aby wdrożyć OZE do miksu energetycznego. Zatwierdziliśmy także mechanizm mocowy na 10 lat. To gwarantuje dostępność do mocy wytwórczych, przy zapewnieniu konkurencji na rynku. Imponujące jest to, że mechanizmowi towarzyszy wiele reform, które pozwalają przesunąć się w stronę wydajnych rynków energii. Przykładem może być rynek bilansujący, który stwarza pole do utrzymania mocy i zapewnia środki stymulujące. Będą aukcje, które ruszą już w tym roku – powiedział Koopman. Dodał, że wydajność kosztową rynku da także dostępność do polskiego rynku mocy dla firm z zagranicy. – Te reformy gwarantują dostęp do energii, a zdarzenia, takie jak niedobory już nie wystąpią. Polska jest w czołówce reform rynkowych w UE, są one innowacyjne i pokazujemy je innym krajom – nadmienił Koopman.
Dodał, że zależność Polski od węgla jest znacząca, ale ten wybór należy do naszego kraju. Plan wsparcia energii OZE wprowadza aukcje, które wzmocnią pozycję tego źródła na rynku. – Jest on kompatybilny z mechanizmami rynkowymi, a mechanizm wsparcia uzupełni cenę rynkową, kiedy będzie to potrzebne. Będzie obowiązywać dyscyplina rynkowa. To ważny krok w stronę ewolucji polskiej energetyki – powiedział przedstawiciel Komisji.
Jednocześnie zauważył, że instrument pomocy dla regionów górniczych, to element pakietu czystej energii, aby odejść od gospodarki opartej na paliwach kopalnych. – Można na ten cel uzyskać pomoc z programów UE, programów regionalnych, czy programu Horyzont 2020. Nowy budżet UE powinien dalej wspierać transformację.
Bartłomiej Sawicki