KGHM robi kolejny krok w badaniach małego atomu

15 czerwca 2023, 14:30 Alert

KGHM podpisał list intencyjny z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną (LSSE). Współpraca będzie obejmować m.in. analizy dostępnych technologii małych reaktorów jądrowych, które koncern miedziowy chce stawiać w Polsce.

KGHM podpisał list intencyjny z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, z którą będzie współpracował przy projektach badawczo-rozwojowych oraz inicjatywach inwestycyjnych związanych z technologią małych reaktorów jądrowych (SMR).

– Jesteśmy spółką z nowoczesnym podejściem do transformacji i rozwiązań proklimatycznych. Realizujemy politykę klimatyczną, której celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Udowadniamy, że małe reaktory modułowe to nie tylko wizja przyszłości, ale jak najbardziej realna odpowiedź na potrzeby energetyczne wielkiego przemysłu. Współpraca z LSSE to kolejny krok w realizacji naszych założeń – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes KGHM

– Dostępna, bezpieczna, ekologiczna i ustabilizowana cenowo energia to nasz cel, który wierzę, że w partnerstwie z KGHM jest do osiągnięcia jeszcze szybciej. To wzmocnienie również przewagi konkurencyjnej naszego subregionu jako miejsca nie tylko dobrego do inwestowania, ale również stabilnego, co jest szczególnie ważne dla biznesu. Wybraliśmy kierunek „nowe technologie” i konsekwentnie go realizujemy. List intencyjny, który podpisaliśmy z doświadczonym partnerem, to jeden z elementów transformacji energetycznej LSSE – dodał Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Współpraca KGHM i Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej będzie obejmować m.in. analizy dostępnych technologii małych reaktorów jądrowych czy poszukiwania najlepszych praktyk w zakresie prowadzenia badań i pomiarów w celu rozpoznania warunków geologicznych i geotechnicznych lokalizacji SMR. Podejmowane też będą wspólne działania na rzecz wspierania rozwoju SMR w Polsce, w tym zmian w prawodawstwie związanych z finansowaniem ze środków publicznych takich przedsięwzięć.

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna to spółka, która zajmuje się pozyskiwaniem inwestorów na terenie południowo-zachodniej Polski, w województwie dolnośląskim.

W 2022 roku KGHM podpisał umowę z amerykańskim NuScale Power, dostawcą technologii jądrowej, który ma pomóc we wdrożeniu małego atomu w Polsce. Firma z USA otrzymała certyfikację dla modułu o mocy 50 MW od Amerykańskiej Komisji Dozoru Jądrowego (NRC). W kwietniu tego roku koncern miedziowy złożył w ministerstwie klimatu i środowiska wniosek o wydanie decyzji zasadniczej na potrzeby projektu budowy małej modułowej elektrowni jądrowej (SMR). Obecnie czeka na wydanie przez resort klimatu ogólnej opinii w sprawie wybranych warunków umożliwiających wybudowanie elektrowni o mocy 462 MW składającej się z sześciu modułów, każdy o mocy 77 MW.

KGHM / Jędrzej Stachura

Nowelizacja specustawy jądrowej ma przyspieszyć duży i mały atom w Polsce