Nowelizacja specustawy jądrowej ma przyspieszyć duży i mały atom w Polsce

13 czerwca 2023, 12:00 Alert

Rząd pracuje nad nowelizacją specustawy jądrowej, która ma ułatwić inwestycje w duży i mały atom. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapowiada, że dokument ma wejść w życie w lipcu 2023 roku.

Dokumenty. Źródło: freepik
Dokumenty. Źródło: freepik

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że trwają prace nad nowelizacją specustawy jądrowej. – W lipcu 2023 roku chcemy przyjąć projekt szerszej noweli przepisów ws. inwestycji w energetykę jądrową, która ma uprościć i umożliwić przyspieszenie inwestycji w duży i mały atom – powiedziała w rozmowie z Polską Agencją Prasową (PAP).

PAP zapytała Annę Moskwę, czy powstanie osobna ustawa dotycząca małych reaktorów modułowych (SMR). Minister odpowiedziała, że w lipcowej noweli pojawią się również ułatwienia m.in. dla małego atomu. – Prace nad projektem noweli prowadzimy ze wszystkimi uczestnikami rynku – podkreśliła.

W połowie marca prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o inwestycjach w obiekty energetyki jądrowej. Nowelizacja ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej przewiduje rozszerzenie katalogu inwestycji towarzyszących budowie elektrowni jądrowych, w szczególności o te niezbędne do prowadzenia badań środowiskowych i lokalizacyjnych na potrzeby budowy samej elektrowni oraz infrastruktury towarzyszącej – czytamy na stronie PAP.

Po wejściu w życie znowelizowanej ustawy inwestycyjnej w kwietniu 2023 roku spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) złożyła w ministerstwie klimatu i środowiska wniosek o wydanie decyzji zasadniczej dla określonej w Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) pierwszej elektrowni jądrowej o mocy do 3750 MWe w gminach: Choczewo, Gniewino lub Krokowa.

Pod koniec kwietnia spółka Orlen Synthos Green Energy, która ma budować małe reaktory jądrowe (SMR) w amerykańskiej technologii BWRX-300, również złożyła wnioski o decyzję zasadniczą dla pierwszych lokalizacji swoich elektrowni (Włocławek, Stawy Monowskie koło Oświęcimia, Ostrołęka, Dąbrowa Górnicza, Kraków Nowa Huta, Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna obejmująca Tarnobrzeg i Stalową Wolę).

W budowę SMR zamierza także zainwestować KGHM, który chce to robić razem z amerykańską firmą NuScale Power. W kwietniu 2023 roku koncern miedziowy złożył wniosek o wydanie decyzji zasadniczej w tej sprawie.

Polski rząd w listopadzie 2022 roku wskazał, że technologię do pierwszej elektrowni w ramach PPEJ dostarczy amerykańska firma Westinghouse, a elektrownia powinna stanąć na Pomorzu. Program przewiduje budowę dwóch elektrowni w dwóch różnych lokalizacjach. Zgodnie z rządowymi planami pierwszy blok elektrowni ma ruszyć w 2033 roku.

Drugim projektem wielkoskalowej energetyki jądrowej jest komercyjny projekt budowy elektrowni w Pątnowie w oparciu o koreańską technologię reaktorów APR 1400. Jesienią 2022 roku ZE PAK, PGE i koreański KHNP podpisały list intencyjny ws. opracowania planu budowy elektrowni. W kwietniu 2023 roku PGE i ZE PAK ogłosiły powołanie spółki PGE PAK Energia Jądrowa, która zajmie się, wraz z partnerem koreańskim, budową elektrowni jądrowej w rejonie Konina.

Polska Agencja Prasowa / Jędrzej Stachura

Finlandia pozazdrościła Polsce atomu z USA po gorzkiej lekcji z Francuzami