KGHM chce mieć 300 MW mocy w OZE

4 sierpnia 2015, 11:19 Energetyka
Turbiny wiatrowe
Turbiny wiatrowe

Około 300 MW własnych mocy w odnawialnych źródłach energii chce mieć KGHM – mówi rozmowie z „Parkietem” prezes KGHM Energetyka Adam Witek. Spółka planuje też przebudowę Elektrociepłowni Legnica.

W rozmowie z gazetą giełdy prezes energetycznej spółki KGHM zapowiada, że przygotowywana właśnie przez spółkę strategia energetyczna grupy będzie zakładać zwiększania udziału mniej emisyjnych i odnawialnych źródeł w jej portfelu wytwórczym. Plan ten zakłada, że w ciągu 5 lat moc zainstalowanych źródeł OZE osiągnie w grupie poziom 300 MW, co według prezesa Witka oznacza wydatki na poziomie około 1,5 mld zł. KGHM już realizuje projekt wiatrowy o mocy 40 MW, przymierza się też do inwestycji w źródła PV. Grupa ma też własną uprawę biomasy, by – jak wyjaśnia prezes Witek – mieć źródło, którym łatwo można sterować i bilansować moce wiatrowe czy słoneczne.

Jednocześnie w rozmowie z „Parkietem” prezes KGHM Energetyka mówi o planach przebudowy i modernizacji Elektrociepłowni Legnica o mocy 100 MW, w której część kotłów węglowych mają zastąpić urządzenia gazowe. Inwestycja ma zostać zrealizowana wciągu trzech lat, a jej koszt spółka szacuje na ponad 120 mln zł.

Prezes Witek w rozmowie z gazetą giełdy zwraca również uwagę, że spółka w związku z unijnymi wymogami musi też zainwestować w swoich elektrociepłowniach w instalacje odsiarczania i odazotowania spalin.

Źródło: Parkiet/CIRE.PL